“Uchodźcy z Ukrainy – aktywizacja zawodowa w Polsce i Niemczech”. Prezentacja raportu EWL

15-09-22 Promocja 0 comment

Platforma Migracyjna EWL, Fundacja Na Rzecz Wspierania Migrantów Na Rynku Pracy EWL oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego w dniu 15 września przedpremierowo zaprezentowano najnowszy raport z badania socjologicznego “Uchodźcy z Ukrainy – aktywizacja zawodowa w Polsce i Niemczech”.

Oficjalna prezentacja najnowszego raportu odbędzie się 19 września 2022 roku (poniedziałek), o godz. 10:30 w Centrum Prasowym PAP (ul. Bracka 6/8, Warszawa).

Raport powstał po przeanalizowaniu wyników badania socjologicznego, które zostało przeprowadzone w lipcu 2022 roku w Polsce oraz Niemczech przez Platformę Migracyjną EWL oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. Przebadanych zostało łącznie 800 obywateli Ukrainy, którzy przyjechali do Polski i Niemiec po 24 lutego 2022 roku oraz podjęli zatrudnienie w tych krajach.

Polska dzięki swoim wieloletnim doświadczeniom z zakresu aktualnych standardów zatrudniania i zakwaterowania pracowników transgranicznych osiągnęła bezprecedensowy sukces w aktywizacji zawodowej uciekających przed wojną obywateli Ukrainy. A jak wygląda sytuacja w Niemczech? Jakie polskie know-how może się przydać największej gospodarce UE, która odnotowuje ogromne zapotrzebowanie na pracowników?

Raport pozwoli odpowiedzieć na bardzo istotne pytania, w szczególności:

• JAKIE dobre praktyki w aktywizacji zawodowej uchodźców mogą przekazać polscy pracodawcy niemieckim pracodawcom?
  • JAKIMI językami najczęściej posługują się uchodźcy z Ukrainy w miejscach pracy w Polsce i Niemczech?
  • CZY polscy i niemieccy pracodawcy pomogli uchodźcom w znalezieniu zakwaterowania?
  • ILU pracujących obywateli Ukrainy w Polsce i Niemczech zostało zaszczepionych przeciw COVID-19?
  • JAKIE zawody wykonywali uciekinierzy w Ukrainie, a jakie obecnie wykonują w Polsce i Niemczech?
  • ILE wynoszą średnie zarobki uchodźców z Ukrainy w Polsce i Niemczech?
  • W KTÓRYCH branżach zarabia się najwięcej?
  • JAK skutecznie rozwijać potencjał zatrudnionych uchodźców?

Wyniki badania skomentują eksperci Platformy Migracyjnej EWL oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

Warunkiem uczestnictwa w wydarzeniu jest obowiązkowe wypełnienie formularza oraz potwierdzenie akredytacji przez organizatora.