Uzbekistan negocjuje z Turcją umowę handlową

23-05-20 Promocja 0 comment

Ministerstwo Inwestycji i Handlu Zagranicznego Uzbekistanu poinformowało, że za pośrednictwem wideokonferencji odbyła się piąta runda negocjacji w sprawie warunków preferencyjnej umowy handlowej z Turcją. Podczas spotkania omówiono projekt umowy oraz wykaz towarów uzbeckich i tureckich, w odniesieniu do których planowane jest zastosowanie preferencyjnego systemu handlu.

Celem podpisania umowy jest zacieśnienie więzi handlowych i gospodarczych poprzez ułatwienie dwustronnej wymiany handlowej. Oba państwa dążą do zwiększenie wartości tejże wymiany do sumy 5 miliardów dolarów. W ramach planowanej umowy zakłada się, że wobec części towarów opłaty celne zostaną, bądź całkowicie zniesione, bądź znacznie obniżone.

Turecka strona ogłosiła również gotowość Ministerstwa Handlu Turcji do udzielenia niezbędnej pomocy technicznej w związku z przystąpieniem Uzbekistanu do WTO, m.in w zakresie doradztwa dotyczącego stosowania środków antydumpingowych oraz mechanizmów subsydiowania podmiotów gospodarczych w sektorze rolnym.

Źródło: Tashkent Times

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium