Uzbekistan przedłuża obostrzenia do sierpnia

16-06-20 Promocja 0 comment

Specjalna Komisji ds. Kontroli Zakażeń Koronawirusem podjęła decyzję o przedłużeniu obostrzeń  w Uzbekistanie do 1 sierpnia. Zachowany zostanie system podziału miast i regionów według poziomu zagrożenia epidemiologicznego (zielony, żółty i czerwony), kontrola sanitarno-higieniczna, obowiązkowe noszenie masek w miejscach publicznych oraz zachowanie dystansu społecznego.

Przedsiębiorstwa i zakłady, które wznowiły swoją działalność (usługi, wyżywienie, budownictwo i inne), w przypadku wykrycia koronawirusa będą ponosić koszty kwarantanny  swoich pracowników.

Państwowe placówki wychowania przedszkolnego przygotowujące się do otwarcia 1 sierpnia zostaną zdezynfekowane, a wejścia i wyjścia będą wyposażone w pirometry. Jednocześnie 15 czerwca otworzono prywatne  przedszkola zlokalizowane w zielonych i żółtych strefach. Limit liczby dzieci  w grupie – nie więcej niż 15 – zostaje zniesiony. Odpowiedzialność za przestrzeganie zasad bezpieczeństwa spoczywa na administracji przedszkoli, rodzicach i opiekunach.

W przyszłym tygodniu mają być wznowione połączenia kolejowe między regionami znajdującymi się w żółtej i zielonej strefie.  15 czerwca zostały również przywrócone połączenia lotnicze z krajami, w których sytuacja sanitarno-epidemiologiczna jest stabilna. Państwa „zielone” to Japonia, Korea Południowa, Chiny i Izrael, osoby przybywające z tych krajów nie będą musiały odbywać kwarantanny. Przyjeżdżający z tak zwanej „żółtej” strefy – Malezji, Tajlandii, Singapuru i krajów UE – będą musieli pozostać w domowej kwarantannie przez dwa tygodnie. Wszystkie pozostałe loty są uważane za „czerwone”, a  ich pasażerowie będą podlegali kwarantannie pod obserwacją. Przedstawiciele misji dyplomatycznych i konsulatów, pasażerowie tranzytowi oraz osoby wyjeżdżające na leczenie, studia lub do pracy, będą mogły przekraczać granicę Uzbekistanu.

Według danych z 14 czerwca w Uzbekistanie potwierdzono 5051 przypadków zakażenia koronawirusem.

Źródło: Fergana News

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium