33. Wschodnia Szkoła Letnia, Studium Europy Wschodniej UW ma już swoich Absolwentów.

17-07-23 Promocja 0 comment

Uroczyste wręczenie dyplomów połączone z wykładem zamykającym prof. Lecha Szajdaka – syna Stefana Szajdaka (poety łączonego z nurtem autentyzmu), pt. Grupa Poetycka Wołyń – członkowie, miały miejsce 15 lipca, w Gmachu Audytoryjnym Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW.

Zaproszenie do udziału w uroczystości przyjął również Jan Malicki – dyrektor SEW, założyciel Szkoły i do 2022 roku jej kierownik. Pan Dyrektor wspominał okoliczności powstania tej bezprecedensowej w 1991 roku inicjatywy, która ze względu na swój program oraz kameralność, daje młodym badaczom możliwość bezpośredniego kontaktu z autorytetami naukowymi. Unikatowość Szkoły to także działający Międzynarodowy Klub Absolwentów WSL, na którego czele stoi prof. Roman Czmełyk ze Lwowa, absolwent pierwszej edycji WSL (tegoroczny wykładowca).

 Gratulujemy Absolwentom i życzymy owocnej kariery naukowej. Do zobaczenia!

Relacja z przebiegu WSL 2023

Inauguracja 33. Wschodniej Szkoły Letniej w dniu 30 czerwca, przypadła w trzecim dniu Warsaw East European Conference. Młodzi badacze mieli możliwość wzięcia udziału w sesjach tematycznych, debacie panelowej oraz wykładzie Yevgeniyi Gaber pt. Russia’s War on Ukraine: Where Are We Now and What Next.  Sobota i niedziela upłynęły pod znakiem wydarzeń kulturalnych, które obejmowały  m.in. zwiedzanie Warszawy z przewodnikiem, wizytę w Muzeum Warszawy i Muzeum Frederyka Chopina połączoną z koncertem.

Kierownikiem 33. edycji WSL jest pani prof. Helena Krasowska.

Zgodnie z przyjętym harmonogramem naukowym WSL 2023, w poniedziałek zajęcia rozpoczęły się wykładem pt. Wizja Europy Wschodniej w myśli politycznej i twórczości artystycznej Józefa Czapskiego, zaprezentowanym przez pana prof. Remigiusza Foryckiego (UW), specjalisty w zakresie historii literatury francuskiej ze szczególnym uwzględnieniem XIX wieku.

Drugiego dnia WSL,  w podróż intelektualną po Koncepcjach politycznych Jerzego Giedroycia, zabrała słuchaczy pani prof. Iwona Hofman  – autorytet i wybitna ekspertka m.in. w dziedzinie historii emigracji powojennej, szczególnie Instytutu Literackiego i „Kultury”

Kolejny dzień WSL,  to rozważania na temat dwóch systemów porządku europejskiego, które w ostatnim tragicznym czasie wojny, wybrzmiewają szczególnie mocno – Worskla i Poltawa. Prof. Jerzy Maćków z Uniwersytetu w Ratyzbonie,  z wykładem „Worskla i Poltawa” – konkurujące systemy porządku europejskiego.

W czwartym dniu WSL, słuchacze mieli wyjątkową okazję wysłuchania jak kształtowała się Polska Polityka Wschodnia po transformacji ustrojowej w latach 1989-1993 roku. Prelegentem był prof. Henryk Litwin, od roku 1991 pracownik Ministerstwa Spraw Zagranicznych, wielokrotnie na stanowiskach odpowiadających za politykę wschodnią,  historyk, dyplomata, m. in.  ambasador RP na Białorusi i Ukrainie, wieloletni wykładowca SEW. Tytuł wykładu: Polska dyplomacja po 1989 roku – początki Polskiej Polityki Wschodniej 1989-1993.

W piątek, prof. Krzysztof Zajas z Uniwersytetu Jagiellońskiego swój wykład poświęcił Polsko-inflanckiej poezji Olgi Daukszty. Sobota i niedziela upłynęła słuchaczom pod znakiem zwiedzania Pałacu i Parku w Nieborowie oraz Płocka. Drugi tydzień WSL rozpoczął się prezentacją dr. Rustisa Kamuntaviciusa z Uniwersytetu Witolda Wielkiego w Kownie, na temat rozbieżności jakie pojawiają się w atlasach historycznych w zależności od kraju wydania – Atlasy historyczne w Polsce, Litwie i Białorusi: jakie są różnice i dlaczego się pojawiają.

Tematem dzisiejszego wykładu był Józef Mackiewicz na pograniczu fikcji i dokumentu. Sylwetkę polskiego pisarza i publicysty zaprezentował prof. Constatin Geambasu – rumuński polonista, tłumacz literatury polskiej na język rumuński m.in. polskich Noblistów – Czesława Miłosza, Wisławy Szymborskiej, wieszczów – Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego oraz współczesnych poczytnych literatów – Andrzeja Stasiuka i Wojciecha Kuczoka.

Europa Środkowa w ujęciu ideologicznym, tożsamościowym oraz kulturalnym była tematem przewodnim kolejnego wykładu w ramach Wschodniej Szkoły Letniej. Swoimi rozważaniami pt. Europa Środkowa – koncept (nie) aktualny podzielił się prof. Kazimierz Jurczak z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Dziewiątego dnia wykładów, prof. Roman Czmełyk z Lwowskiego Muzeum Historycznego,  prezentował wyniki badań prowadzonych na terenie pogranicza ukraińsko-polskiego, dotyczące przynależności etnicznej i granicach kulturowych. Tytuł wykładu: Etniczna przynależność dziedzictwa kulturowego i społeczna odpowiedzialność.

Ostatni dzień wykładowy był poświęcony biografiom językowym i ich złożoności. Wykład pt. Wpływ zmian społeczno-politycznych na używanie języków,  zaprezentowała prof. Helena Krasowska – kierownik 33. Wschodniej Szkoły Letniej.