Wieczór Gruziński w Muzeum Narodowym

30-11-17 Promocja 0 comment

W dniu 29 listopada 2017, w Muzeum Narodowym w Warszawie odbył się Wieczór Gruziński mający na celu uczczenie

830 rocznicy powstania eposu „Rycerz w Tygrysiej Skórze” Szoty Rustawelego.

Uroczystość poprowadzili dyr Jan Malicki i dr David Kolbaia.

W uroczystości udział wzięli m.in.:

JE Ilia Darchiashvili, Ambasador Gruzji w Polsce
JE Edgar Ghazaryan, Ambasador Armenii w Polsce
Dr Piotr Rypson, Zastępca Dyrektora w Muzeum Narodowym w Warszawie
Małgorzata Maria Gosiewska, Poseł Rzeczypospolitej Polskiej
Jan Malicki, Dyrektor Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego
Ks. dr Henryk Paprocki, Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny
Dr David Kolbaia, Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego

a także członkowie Polsko Gruzińskiej Komisji Historyków oraz wielu znakomitych przedstawicieli rządu, edukacji i kultury.

Podczas spotkania ks. dr Henryk Paprocki  oraz dr David Kolbaia wygłosili wykłady poświęcone dziełu Szoty Rustawelego. Dyr Jan Malicki opowiadał z kolei o mającym długą tradycję braterstwie pomiędzy Polską i Gruzją.

Zaprezentowane zostały także piękne, jubileuszowe wydania „Rycerza w Tygrysiej Skórze” opublikowane dzięki staraniom dr Kolbai. Publikacja książek sfinansowana została przez Fundację PZU.

Wydarzenie zakończył wspaniały koncert męskiego zespółu muzyki cerkiewnej Ikos pod dyrekcją Łukasza Hajduczeni, który wykonał hymny liturgii prawosławnej zaczerpnięte z tradycji gruzińskiej, bizantyjskiej i słowiańskiej.

Materiał filmowy z wydarzenia dostępny jest na naszym kanale na YouTube. Poniżej prezentujemy fotografie z wydarzenia: