Wizyta studentów SEW w Ambasadzie Republiki Czeskiej w Polsce

13-04-22 Promocja 0 comment

Dnia 12 kwietnia 2022 r. na zaproszenie J. E. Ambasadora Republiki Czeskiej w Polsce studenci specjalizacji Europa Środkowa wraz z dr Ireną Bilińską uczestniczyli w dwugodzinnym spotkaniu z Ambasadorem p. Jakubem Dürrem oraz zastępcą ambasadora w randze radcy-ministra p. Jiřím Kyrianem w siedzibie Ambasady przy ul. Koszykowej w Warszawie.

Rozmowa dotyczyła aktualnych wydarzeń społecznych i politycznych w Europie Środkowej i Wschodniej.

Szczególną uwagę poświęcono działaniom pomocowym Republiki Czeskiej dla uchodźców z Ukrainy, w tym dla studentów i wyższych uczelni ukraińskich.

Studenci interesowali się również stanowiskiem rządu Republiki Czeskiej w kwestii wsparcia państwa ukraińskiego w staraniach o członkostwo w Unii Europejskiej.

W dyskusji Ambasador Jakub Dürr nawiązał do tradycyjnej proeuropejskiej postawy Vaclava Havla i roli społeczeństwa obywatelskiego w przygotowywaniu Czech i innych krajów naszego regionu do standardów unijnych prezentowanych w polityce wewnętrznej i zewnętrznej państw UE.

Na zakończenie rozmowy Ambasador i jego zastępca zwrócili uwagę studentów, na to w jaki sposób już obecnie poprzez nawiązywanie kontaktów i zdobywanie wiedzy mogą przygotowywać się do służby dla swojego kraju.