Władimir Putin uczcił pamięć Karimowa

07-09-16 Promocja 0 comment

Fot. kremlin.ru
Fot. kremlin.ru

Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin klęknął oraz złożył kwiaty (wieniec z czerwonych róż) na grobie pierwszego prezydenta Uzbekistanu Islama Karimowa pochowanego 3 września w Samarkandzie (Uzbekistan).
Po wizycie na cmentarzu, znajdującym się  w pobliżu historycznego pomnika Szachi Zinda, Putin spotkał się z krewnymi zmarłego  uzbeckiego przywódcy: żoną Tatianą Karimową oraz córką Lolą i złożył im  kondolencje.

Rosyjski prezydent spotkał się także z uważanym za następcę Karmowa,  premierem  Szawkatem Mirzieewym, którego zapewnił, że naród uzbecki i władze tego kraju mogą śmiało liczyć na Rosję jako na “najbardziej sprawdzonych przyjaciół”.

Przypomnijmy, że z powodu trwającego właśnie Forum Ekonomicznego we Władywostoku Władimir Putin nie mógł uczestniczyć w żałobnej uroczystości pogrzebowej prezydenta Uzbekistanu, Rosję reprezentował na niej  premier Dmirtij Miedwiediew.

O swoim zamiarze uczczenia pamięci Karimowa Putin poinformował  w Chinach podczas szczytu G-20. Doradca prezydenta Federacji Rosyjskiej Jurij Uszakow podkreślił, że wizyta  w Uzbekistanie powinna być potraktowana jako prywatna, gdyż rosyjski prezydent chciał w jej trakcie tylko „wyrazić swoje uczucia”.

Źródło: fergananews.com
Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium