Wolny Uniwersytet Białoruski | Вольны Беларускі Ўніверсітэт

O WUB | Nabór | Kontakt

Projekt pomocowy ,,Wolny Uniwersytet Białoruski” realizowany w ramach planu współpracy rozwojowej „Polska Pomoc” od 2020 roku.

W kontekście przedłużającego się kryzysu politycznego na Białorusi stosowane represje i wzmożona cenzura na uczelniach wykluczają z programów edukacyjnych treści niezgodne z aktualną polityką władz i założeniami tzw. ideologii państwowej. Brak autonomii szkolnictwa wyższego nie pozwala na skutecznie opieranie się naciskom władz i zaspokajanie zapotrzebowania młodych ludzi na zapoznawanie się ze współczesnymi, nowoczesnymi w formie i treści programami nauczania, a co za tym idzie – nabywanie kompetencji pozwalających żyć i pracować w demokratycznym państwie, nie mówiąc o promowaniu wartości demokratycznych.

W tych warunkach stworzenie projektu edukacyjnego realizowanego online staje się jednym z najistotniejszych kanałów kształtowania potencjału reformatorskiego w białoruskim społeczeństwie, co pozwala przezwyciężać narzucane sztucznie ograniczenia cenzorskie cenzurę i kontynuować rozwój kompetencji wśród młodych ludzi.

Realizacja projektu umożliwia także organizację i wdrożenie procesu kształcenia z wykorzystaniem nowoczesnych metod i technik kształcenia na odległość. Zapewnia kształcenie wyspecjalizowanej kadry dla przyszłego zarządzania demokratycznym państwem białoruskim. Docelowo absolwenci studiów to przyszła kadra administracyjna w urzędach państwowych, instytucjach gospodarczych, politycznych i społecznych oraz mediach.

W odpowiedzi na budzącą się świadomość narodową Białorusinów, wobec trwającej od sierpnia 2020 rewolucji, która ogarnęła Białoruś, uwzględniając potrzebę pomocy wobec politycznych represji, 20 października 2020 r., w auli im. Adama Mickiewicza Audytorium Maximum Uniwersytetu Warszawskiego, podpisany został list intencyjny o zamiarze współpracy w celu realizacji projektu pomocowego pt. Wolny Uniwersytet Białoruski (WUB) w ramach planu „Solidarni z Białorusią”.

Projekt finansowany obecnie ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Wolny Uniwersytet Białoruski (WUB) – historia powstania

Projekt WUB zainicjowany został przez Radę Społeczną w składzie 60 znanych białoruskich naukowców, działaczy kultury, artystów, dziennikarzy, polityków i osób publicznych, na czele z dr. Aleksandrem Milinkiewiczem. Został wsparty przez Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. Partnerami akademickimi projektu stały się m.in. Kolegium Europejskie w Natolinie, Polsko-Amerykańskie Centrum Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego oraz Centrum Technologii Edukacyjnej Uniwersytetu w Tallinnie. Projekt WUB wspierany był od momentu powstania przez wybitnych przedstawicieli społeczeństwa demokratycznego na Białorusi, m.in.: Swiatłanę Aleksijewiczową, Alesia Bialackiego, Andżelikę Borys (Prezes Związku Polaków na Białorusi), Stanisława Szuszkiewicza.

List intencyjny o zamiarze współpracy w celu realizacji projektu w ramach inicjatywy ‘Solidarni z Białorusią’, został podpisany w obecności liderki białoruskiej opozycji, pani Swiatłany Cichanouskiej przez dr Aleksandra Milinkiewicza, Kanclerza  Fundacji Wolny Uniwersytet Białoruski i Jana Malickiego, dyrektora Studium Europy Wschodniej UW.

Na etapie prac przygotowawczych projekt miał poparcie EED (European Endowment For Democracy), Fundacji Konrada Adenauera, Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Ambasady Wielkiej Brytanii w Mińsku, Komitetu Kultury i Edukacji oraz Delegacji do spraw Białorusi Parlamentu Europejskiego.

O projekcie

Zadaniem WUB będzie stworzenie transgranicznej inkluzywnej platformy edukacyjnej, która ma być miejscem kooperacji i integracji systemowych i niesystemowych kursów online dla białoruskiego szkolnictwa wyższego.

WUB zaczynał swoją działalność od rocznych studiów podyplomowych przede wszystkim w specjalnościach, niezbędnych dla transformacji ustrojowej, gospodarczej i społecznej na Białorusi.

Jednym z założeń projektu jest stworzenie kursów kształcenia na platformie e-learningowej w zakresie zarządzania, ekonomii, spraw społecznych, organizacji społecznych, organizacji
i działania związków zawodowych.

Innowacyjna forma projektu sprawi, że WUB będzie docelowo unikalnym uniwersytetem e-learningowym
z transgraniczną, sieciową społecznością akademicką, która będzie działać zgodnie z zasadą:

„Wszystko, co jest możliwe, robimy na Białorusi. To, czego nie możemy zrealizować na Białorusi, odbywać się będzie na terenie Unii Europejskiej”.

Funkcjonowanie

WUB wykorzystuje i rozszerza różne form pomocy udzielanej przez Polskę obywatelom Białorusi zmuszonym do opuszczenia granic swojego kraju, a także tych, którzy w nim pozostają, a chcieliby utrzymać kontakt ze współczesną edukacją prezentującą wysoki poziom merytoryczny i opartej na wartościach wolności i demokracji. To także szansa dla absolwentów uczelni białoruskich.

WUB wykorzystuje wielki potencjał znanej białoruskiej szkoły programowania oraz najlepszą we Wschodniej Europie białoruską infrastrukturę taniego szybkiego Internetu. Tworzona w projekcie współczesna, transgraniczna, inkluzywna platforma nauczania na odległość może być w przyszłości wykorzystana także w innych krajach Partnerstwa Wschodniego, przede wszystkim na Ukrainie i w Gruzji.

Uniwersyteckim organem odpowiedzialnym za realizację projektu WUB jest Studium Europy Wschodniej UW. Do przyszłej współpracy zaproszone zostały Polsko-Amerykańskie Centrum Zarządzania UŁ, Kolegium Europejskie w Natolinie oraz Centrum Technologii Edukacyjnej Uniwersytetu w Tallinnie.

Studia

Studenci WUB otrzymywać będą dyplomy i certyfikaty wystawione przez polskie uniwersytety realizujące poszczególne kursy i inne zajęcia. WUB będzie stale współpracować z najlepszymi polskimi uczelniami, z którymi zawierane będą umowy na nauczanie studentów.

Głównym obszarem aktywności WUB stają się specjalności najbardziej przydatne w realizacji przyszłego procesu transformacji ustrojowej na Białorusi. Studia na WUB odbywać się będą w czterech językach – polskim, angielskim, białoruskim, rosyjskim.

WUB zaprasza do współpracy naukowców białoruskich, którzy z przyczyn politycznych utracili możliwość pracy na białoruskich uczelniach. Wykładowcy mają możliwość dołączyć do kadry środowiska akademickiego i za pośrednictwem Internetu kontynuować pracę z białoruskimi studentami – tak poza, jak i bez opuszczania Białorusi.

https://studium.uw.edu.pl/wolny-uniwersytet-bialoruski/wolny-uniwersytet-bialoruski/

Misją WUB jest kształcenie wykwalifikowanej kadry dla przyszłej demokratycznej Białorusi. WUB jest zaangażowany w rozwijanie edukacyjnego środowiska internetowego, które będzie wspierać modernizację białoruskiego szkolnictwa wyższego.

Działalność WUB skupia się na studiach podyplomowych w specjalnościach niezbędnych do transformacji gospodarczej, społecznej i społecznej. Szkolenia są prowadzone w języku białoruskim, angielskim, rosyjskim, polskim i innych.

Наша місія — фармаванне кваліфікаваных кадраў для дэмакратычнай Беларусі. ВБЎ бачыць сваю місію ў тым, каб даць імпульс для будаўніцтва адукацыйнага анлайн-асяроддзя, якое будзе стымуляваць мадэрнізацыю беларускай вышэйшай адукацыі, з’яўляючыся адкрытым для любых правайдараў, пры ўмове прапановы імі якаснага кантэнту і дыдактыкі.

Наша дзейнасць засяроджваецца на паслядыпломных адукацыйных праграмах па спецыяльнасцях, неабходных для эканамічнай, сацыяльнай і грамадскай трансфармацыі. Навучанне можа весціся на беларускай, англійскай, рускай, польскай і іншых мовах.

Uroczysta inauguracja Klubu Absolwentów Programu Stypendialnego Rządu RP im. Konstantego Kalinowskiego w 2020 roku