Po raz 20. wręczono dyplomy ukończenia Programu Stypendialnego Rządu RP dla Młodych Naukowców.

27-06-23 Promocja 0 comment

27 czerwca w Sali Balowej Pałacu Potockich, z rąk Piotra Semeniuka – dyrektora Departamentu Współpracy Międzynarodowej MNiE oraz Jana Malickiego – drektora SEW, dyplomy odebrało 30 stypendystów z 8 krajów m.in.  z Azerbejdżanu – 5 osób, Białorusi – 4 osoby, Gruzji – 3 osoby, Kazachstanu –1 osoba, Kirgistanu – 2 osoby, Tadżykistanu – 1 osoba oraz z Uzbekistanu – 5 osób.

„Program Stypendialny dla Młodych Naukowców” powstał w roku 2003 z inicjatywy Ministra Spraw Zagranicznych. Program adresowany jest do kandydatów z: Białorusi, Ukrainy, Mołdawii, Rosji, Kazachstanu, Kirgistanu, Tadżykistanu, Uzbekistanu oraz Armenii, Azerbejdżanu i Gruzji.
Stypendia przyznawane są na realizację pobytów naukowych, mających charakter 1- rocznych indywidualnych staży badawczych. W Programie biorą udział osoby, mające już pewne osiągnięcia naukowe. Stwarza to największą możliwość wykorzystania zdobytej w Polsce specjalizacji,  do rozwoju na różnych polach  działalności naukowej i społecznej w krajach pochodzenia.

Studium Europy Wschodniej zapewnia koordynację akademicką podczas trwania Stypendium i
przydziela stypendystów do uczelni w Polsce.

W roku akademickim 2022/2023 stypendyści odbywali staże naukowe w następujących uczelniach: Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet w Białymstoku, Uniwersytet Marii Curie-
Skłodowskiej, Uniwersytet im Adama Mickiewicza, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet
Mikołaja Kopernika, Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Wrocławski.

Dodatkowym wyróżnieniem jest fakt, że Stypendyści, którzy spełnili wszystkie wymogi przewidziane regulaminem programu stypendialnego, obronili pracę dyplomowe na min 4, wezmą udział w programach naukowych odbywających się w lipcu m.in. w Konferencji Międzynarodowej Warsaw East European Conference oraz w wybranych wykładach Wschodniej Szkoły Letniej, otrzymają dodatkowy miesiąc stypendium tj. do  31 lipca 2023 r. W tym roku zakwalifikowało się 12 osób.