Wykład Ákosa Engelmayera i Jánosa Tischlera

19-12-18 Promocja 0 comment

Wykład Ákosa Engelmayera – byłego ambasadora Węgier w Polsce oraz Jánosa Tischlera – dyrektora Instytutu Węgierskiego w Warszawie dla studentów SEW

Studenci pierwszego roku studiów magisterskich, specjalizacja Europa Środkowa wysłuchali wykładu obecnie urzędującego dyrektora Instytutu Węgierskiego w Warszawie p. Jánosa Tischlera oraz  pierwszego niekomunistycznego ambasadora Węgier w Polsce p. Ákosa Engelmayera, poświęconego Węgierskiemu Powstaniu w 1956 roku. Dyrektor János Tischler po raz kolejny zgodził się przeprowadzić dla studentów SEW wykład poświęcony historyczno-politycznym oraz ekonomicznym aspektom powstania węgierskiego. Ambasador Ákos Engelmayer, uczestnik i świadek tamtych wydarzeń, przedstawił sytuację społeczną w latach 50-tych XX wieku na Węgrzech oraz własne wspomnienia związane z wybuchem powstania w październiku 1956 roku. Zwrócił uwagę na ówczesną solidarność narodu węgierskiego i ofiarność obywateli Budapesztu oraz manipulowanie pamięcią o powstaniu w czasie rządów. J. Kádára.

Wykład dyrektora Jánosa Tischlera oraz ambasadora Ákosa Engelmayera stanowi znaczące poszerzenie wiedzy studentów nie tylko w obszarze historii, ale również w zakresie pamięci regionu Europy Środkowej, jak i sposobach manipulowania pamięcią.

Irena Bilińska