Wypowiedź dyr Jana Malickiego dla telewizji Biełsat nt. prof. Stanisława Szuszkiewicza

04-05-22 Promocja 0 comment

Dyrektor Studium Europy Wschodniej UW Jan Malicki wspomina śp. prof. Stanisława Szuszkiewicza

Stanisław Szuszkiewicz był pierwszym przewodniczącym Rady Najwyższej Białorusi, pierwszym przywódcą niepodległego państwa. W 1991 roku sygnował porozumienia białowieskie, które przesądziły o rozpadzie Związku Radzieckiego. Przez większość życia zawodowego był związany z działalnością naukową z zakresu radioelektroniki i fizyki jądrowej. Jako naukowiec informował o zagrożeniach wynikających z wybuchu elektrowni atomowej w Czarnobylu, w politykę zaangażował się dopiero po wybuchu w elektorowi atomowej.

Przez lata działał aktywnie w demokratycznej opozycji na Białorusi, brał udział w debatach, udzielał wywiadów na temat sytuacji na Białorusi. Był wielokrotnym gościem wielu konferencji, w tym „Warsaw East European Conference”, wizytującym profesorem na Uniwersytecie Warszawskim w Studium Europy Wschodniej, czy wykładowcą Wschodniej Szkoły Zimowej i wielu spotkań stypendialnych, zwłaszcza Programu Stypendialnego Rządu RP im. Konstantego Kalinowskiego.

Wspierał projekt edukacyjny „Wolny Uniwersytet Białoruski”, stanowiący odpowiedź na represje i cenzurę na uniwersytetach białoruskich, pozwalający kontynuować rozwój kompetencji reformatorskich wśród młodych Białorusinów. Był wybitnym przedstawicielem społeczeństwa demokratycznego na Białorusi i przyjacielem Polski. Zmarł w wieku 87 lat.

Cześć jego pamięci.

Rozmowa dostępna na YouTube pod linkiem

Włodzimierz Marciniak, Giennadij Burbulis, Leonid Krawczuk, Stanisław Szuszkiewicz, Jan Malicki podczas WEEC 2016