XIX Konferencja Prometejska: ROSYJSKA PROPAGANDA GENEZA I WSPÓŁCZESNOŚĆ

30-10-23 Promocja 0 comment

W dniach 26-27 października 2023 roku odbyła się XIX edycja dorocznej konferencji naukowej poświęconej prometeizmowi.

Tegoroczna dwudniowa, międzynarodowa Konferencja Prometejska nosiła tytuł: „Rosyjska propaganda: geneza i współczesność”. Wydarzenie zostało zorganizowane na Wydziale Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego, na którym zebrało się międzynarodowe grono badaczy historii prometeizmu, a także szeregu ekspertów i ekspertek zajmujących się szeroko pojętą tematyką rosyjskiej propagandy i dezinformacji. Oficjalnie konferencję otworzył dyrektor Studium Europy Wschodniej UW, Jan Malicki.

W trakcie siedmiu sesji wysłuchaliśmy 31 referatów, które poruszały w sposób wszechstronny tematy poświęcone rosyjskiej propagandzie, czy dezinformacji osadzone w głębokiej przeszłości, jak również w kontekście obecnie dynamicznie rozwijających się wydarzeń. Prelegenci skupili się głównie na propagandzie i dezinformacji w czasach sowieckich, ale również tej rosyjskiej stosowanej w obecnych realiach np. podczas pełnoskalowej inwazji rosji na Ukrainę. Sporo miejsca poświecono przedstawicielom ruchu prometejskiego w XX wieku, czy wykorzystywaniu historii, kultury czy nowoczesnych technologii jako narzędzi w celu szerzenia wcześniej sowieckiej czy obecnie rosyjskiej propagandy i dezinformacji.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Studium Europy Wschodniej UW we współpracy z czasopismem „Nowy Prometeusz”.

Dziękujemy wszystkim prelegentom i osobom, które przyczyniły się do zorganizowania kolejnej edycji, a także uczestnikom, którzy wzięli aktywny udział w pierwszym i drugim dniu konferencji. Było mnóstwo pytań, komentarzy, refleksji które następnie były kontynuowane w rozmowach kuluarowych.