XV Konferencja prometejska – Kuty i Czerniowce

19-09-19 Promocja 0 comment

W dniu 18 września, w Sali Senatu, Uniwersytetu w Czerniowcach odbyła się sesja specjalna XV Konferencji naukowej poświęconej prometeizmowi pt. „PROMETEIZM PRZED I PO 17 WRZEŚNIA 1939 ROKU w 80. rocznicę inwazji ZSRR na Polskę”. Słowo wstępne wygłosił minister Jan Kasprzyk, Szef Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. W uroczystości otwarcia wzięli udział p. Damian Ciarciński, Konsul Generalny RP w Winnicy oraz dyr. Jan Malicki, Studium Europy Wschodniej UW.

Sesja została zorganizowana dzięki współpracy Studium Europy Wschodniej UW, Konsulatu Generalnego RP w Winnicy, Konsulatu RP we Lwowie oraz Czerniowieckiego Uniwersytetu Narodowego im. J. Fedkowycza w Czerniowcach. W delegacji Studium znajdowali się: dyr. Jan Malicki, płk. Tadeusz Krząstek i mgr Swietłana Dachno.

Program XV Konferencji prometejskiej Warszawa-Kuty-Czerniowce

Sesja naukowa w Czerniowcach była częścią obchodów, w ramach których w dniach 16-17 września Warszawie odbyła się XV-ta coroczna Konferencja prometejska, a w Kościele ss. Wizytek w Warszawie odprawiono mszę świętą w intencji prometeistów i ofiar sowieckiej inwazji na Polskę.

Część obchodów odbyła się również w Kutach, gdzie 17 września 1939 roku rząd polski przekroczył granicę z Rumunią. Wtedy to kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kutach odprawiono ostatnią na terenie II RP mszę św. z udziałem najwyższych polskich władz państwowych. Dokładnie 80 lat po tych dramatycznych wydarzeniach, 17 września 2019 roku, w tej samej świątyni, odbyła się wyjątkowa msza święta, upamiętniająca ofiary inwazji ZSRR na Polskę. Minister Jan Kasprzyk odsłonił w świątyni tablicę upamiętniającą tamtą wyjątkową mszę św. w intencji Ojczyzny. W wydarzeniu tym udział brała delegacja Studium Europy Wschodniej UW, delegacja Konsulatu Generalnego RP w Winnicy na czele z Konsulem Generalnym Damianem Ciarcińskim, delegacja Konsulatu Generalnego RP we Lwowie na czele z Kierownikiem Placówki p. Katarzyną Sołek, minister Jan Kasprzyk wraz ze współpracownikami Rady ds. Kombatantów i osób Represjonowanych, przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Instytutu Pamięci Narodowej.

Przedstawiciele delegacji złożyli również kwiaty i zapalili znicze w krypcie kościoła katolickiego pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Czerniowcach przy szczątkach polskich Legionistów (59 legionistów polskich i 1 Kozak, którzy w szeregach armii austro-węgierskiej walczyli na Bukowinie przeciwko Rosji, w tym m.in. w słynnej Szarży pod Rokitną).

Fotorelacja z sesji i uroczystości: