XV Międzynarodowa Sesja Kartwelologiczna im. Grzegorza Peradze – Relacja

07-12-16 Promocja 0 comment

W dniach 6-8 grudnia odbywała się XV Międzynarodowa Konferencja Kartwelologiczna im. Grzegorza Peradze. Konferencji towarzyszyło wiele wyjątkowych i doniosłych wydarzeń. Zapraszamy do zapoznania się z relacją z Konferencji.

Dyrektor Jan Malicki i dr Dawid Kolbaia
Dyrektor Jan Malicki i dr Dawid Kolbaia

Punktualnie o godz. 16.45 przedstawiciele polskich władz w osobie sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Jana Dziedziczaka, przedstawiciele ambasady gruzińskiej z ambasadorem nadzwyczajnym i pełnomocnym Republiki Gruzji w Polsce Nikolozem Nikolozishvili na czele, przedstawiciele Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego z Jego Ekscelencją Archimandrytą Adamem Wachtangiem Achaladze, przedstawiciele władz miasta Tbilisi w osobach przewodniczącego Rady Miasta Tbilisi Giorgim Alibegashvili, członkiem Rady Miasta Tbilisi Jabą Samushią, rektorem Uniwersytetu Św. Grzegorza Peradze w Tbilisi prof. Wachtangiem Peradze, a także ks. Henryk Paprocki – członek Międzynarodowej Komisji ds. dziedzictwa św. Grzegorza Peradze i przedstawiciele Studium Europy Wschodniej w osobie Dyrektora Jana Malickiego i dr Dawida Kolbai złożyli wieńce przed tablicą umiejscowioną na ścianie gmachu Instytutu Historycznego UW. Tablica upamiętnia pomordowanych w czasie II wojny światowej profesorów Uniwersytetu Warszawskiego w tym św. Grzegorza Peradze, mnicha i męczennika prawosławnego, patrona Konferencji Kartwelologicznej.

Po uroczystości złożenia wieńców Dyrektor Studium Europy Wschodniej Jan Malicki dokonał oficjalnego otwarcia XV Międzynarodowej Sesji Kartwelologicznej w Sali Senatu Pałacu Kazimierzowskiego na Uniwersytecie Warszawskim. Otwarcie Konferencji poprzedził występ Chóru Kaplicy Świętego Archimandryty Grzegorza w Warszawie pod dyrekcją Anny Czerewackiej. Dyrektor witając gości przypomniał zasługi św Grzegorza Peradze dla Uniwersytetu Warszawskiego i polskiej nauki oraz dla współczesnych relacji polsko-gruzińskich.  „Prof. Peradze tak mocno odcisnął się w pamięci przedwojennej inteligencji warszawskiej, że wspominał o nim jeszcze mój profesor – Aleksadner Gieysztor, który jeszcze przed wojną uczęszczał na jego seminaria domowe” – wspomniał dyr. Malicki.

Po oficjalnym otwarciu Konferencji przez dyr. Malickiego głos zabrała minister Urszula Doroszewska, doradczyni Prezydenta RP Andrzeja Dudy, która przeczytała list przekazany przez Prezydenta uczestnikom Konferencji.

List prezydenta Andrzeja Dudy

 

 

Następnie głos zabrał Jego Ekscelencja Nikoloz Nikolozishvili, ambasador Gruzji w Polsce, który odczytał list premiera Gruzji Giorgi Kvirikashvili przesłany z okazji XV Międzynarodowej Sesji Kartwelologicznej.

List premiera Gruzji Giorgi Kvirikashvili

 

Następnie List od Jego Eminencji Metropolity Warszawy i Całej Polski Sawy odczytał ks. dr Doroteusz Sawicki

List Prawosławnego Metropolity Warszawskiego i Całej Polski Sawy

 

Następnie głos zabrał sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Jan Dziedziczak. Wystąpienie ministra Dziedziczaka okazało się być laudacją na cześć dr Dawida Kolbai, zaś otwarcie Konferencji im. Grzegorza Peradze, ku zdumieniu uczestników sesji i samego zainteresowanego, stało się okazją przyznania Doktorowi Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski. To drugie pod względem precedencji polskie państwowe odznaczenie cywilne (po Orderze Orła Białego), zostało nadane dr Dawidowi Kolbai za wybitne osiągnięcia na polu nauki i działalności społecznej oraz za rozwijanie dobrych stosunków pomiędzy Polską i Gruzją.

Przeczytaj więcej o wydarzeniu: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski dla Dawida Kolbai

W dalszej części Konferencji głos zabrał ks. Henryk Paprocki, członek członek Międzynarodowej Komisji ds. dziedzictwa św. Grzegorza Peradze, który przybliżył postać poety Szoty Rustawelego.

Otwarcie konferencji stało się okazją do jeszcze jednej uroczystości – przyznaniu Międzynarodowej Nagrody im. św. Grzegorza Peradze. Nagroda przyznawana jest co dwa lata od 2010 r., zaś Jej laureatami są osobistości kierujące się w swojej działalności naukowej wartościami, którym wierny był patron nagrody. W tym roku Nagroda przyznana została Vakhtangowi Licheli z Państwowego Uniwersytetu w Tbilisi, Jostowi Gippertowi z Uniwersytetu Wolfganga Goethego we Frankfurcie nad Menem oraz Wachtangowi Peradze z Uniwersytetu Grzegorza Peradze.

Na zakończenie pierwszego dnia Konferencji goście i uczestnicy sesji zostali zaproszeni do obejrzenia wystawy pt. „Alfabet gruziński. Żywa kultura trzech systemów pisowni alfabetu gruzińskiego”, umiejscowionej w Pałacu Kazimierzowskim dzięki życzliwości Ambasady gruzińskiej w Polsce, a zorganizowanej z okazji uznania na 11. sesji Międzyrządowego Komitetu ds. Ochrony Dziedzictwa Niematerialnego UNCESCO kultury związanej ze stosowaniem trzech dawnych systemów posługiwania się alfabetem gruzińskim za element światowego dziedzictwa niematerialnego.

Drugiego dnia konferencji, 7 grudnia, uczestnicy Konferencji wzięli udział w sesji referatowej, która odbyła się w Sali Balowej Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich na Uniwersytecie Warszawskim.

Podobnie jak poprzedniego dnia, 8 grudnia, uczestnicy Konferencji wzięli udział w sesji referatowej, która odbyła się w Sali Balowej Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich na Uniwersytecie Warszawskim.