XVII Międzynarodowa Konferencja Kartwelologiczna im. św. Grzegorza Peradze

09-12-21 Promocja 0 comment

W dniach 6–8 grudnia 2021 r. w sali balowej Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich odbyła się 17. Międzynarodowa Konferencja Kartwelologiczna im. Grzegorza Peradze.

Pierwszy dzień rozpoczęła liturgia w punkcie duszpasterskim p.w. św. Archimandryty Grzegorza (Peradze).

Po liturgii, dr David Kolbaia wraz z grupą gości złożył wieniec pod tablicą na elewacji budynku przy ulicy Stefana Okrzei 22, gdzie mieszkał Grzegorz Peradze.

O godz. 16:45 złożono wieńce przed tablicą umiejscowioną na ścianie gmachu Instytutu Historycznego UW, ku pamięci zamordowanych w czasie II wojny światowej profesorów uniwersytetu, w tym św. Grzegorza Peradze.

Po złożeniu wieńca, o godz. 17.00 dyrektor Studium Europy Wschodniej Jan Malicki otworzył konferencję. Słowo powitalne dla uczestników konferencji wygłosił (on-line) Mikheil Chkhenkeli, minister edukacji i nauki Gruzji, prof. Piotr Taracha, dziekan Wydziału Orientalistycznego UW, przewodniczący Prezydium Komitetu Nauk Orientalistycznych, oraz ks. dr Henryk Paprocki.

O godz. 18.00 rozpoczęła ceremonia wręczenia nagrody Św. Grzegorza Peradze.

Nagroda „Pro Georgia” im. św. Grzegorza Peradze (1899–1942) została ustanowiona w 2010 roku przez Radę Naukową „Pro Georgia. Journal of Kartvelological Studies”. Nagroda jest przyznawana co dwa lata osobom, które w swojej działalności naukowej prezentują te wartości, którym wierny był św. Grzegorz Peradze. Nagroda wyróżnia wybitne osoby, których dorobek życia jest godnym do naśladowania wzorem dla innych.

Laureatem VII. Edycji Nagrody „Pro Georgia”  im. św. Grzegorza Peradze został: Lech Kończak, dyrektor Instytutu Polskiego w Tbilisi. Laudację wygłosił Jacek Multanowski, ambasador RP w Gruzji w latach 2004–2008. W swojej laudacji amb. Multanowski podkreślił wkład laureata w popularyzację kultury polskiej w Gruzji oraz w rozwój badań kartwelologicznych.

Z okazji jubileuszu Księdza Profesora Henryka Paprockiego, David Kolbaia przedstawił dorobek jubilata oraz zaprezentował specjalny tom czasopisma „Pro Georgia. Journal of Kartvelological Studies”, dedykowany ks. dr. Paprockiemu.

W imieniu Narodowej Fundacji Nauki im. Szoty Rustawelego, kopię złotego lwa z Cnori wręczył jubilatowi dyrektor Fundacji prof. Jaba Samushia.

W drugim i trzecim dniu konferencji uczestnicy dyskutowali nad dawnymi skryptami języka gruzińskiego i języków kartwelskich, przedstawiali najnowsze badania dot. teorii powiązań między językami kartwelskimi i baskijskim oraz wspominali wybitnych badaczy języka gruzińskiego, w tym Jan Brauna (1926–2015).