XXXII Forum Ekonomiczne z udziałem naukowców z SEW UW. Konferencja obywała się w dniach 5-7 września w Karpaczu.

11-09-23 Promocja 0 comment

Tegoroczna edycja, tej największej, polityczno-gospodarczej  konferencji w Europie Środkowej i Wschodniej, przebiegała pod hasłem Nowe wartości Starego Kontynentu – Europa u progu zmian. W ciągu 3 dni, w 540 debatach, wzięło udział ponad 5000 gości z całego świata- liderzy polityczni, czołowi biznesmeni, samorządowcy, wybitni naukowcy i przedstawiciele świata kultury oraz uznani dziennikarze i analitycy. Forum rokrocznie stwarza niepowtarzalną przestrzeń wymiany wiedzy i doświadczeń,  na polu strategicznych obszarów funkcjonowania państw – tj. rozwoju gospodarczego, energetycznego, ochrony zdrowia, bezpieczeństwa żywnościowego czy cyfrowego. Podejmowane zagadnienia stanowią próbę odpowiedzi na aktualne wyzwania oraz zagrożenia płynące z dynamicznie zmieniającego się świata.

Podobnie jak w poprzednich edycjach Forum, do udziału w dyskusjach panelowych zaproszono naukowców i analityków ze Studium Europy Wschodniej, na czele z Panem Dyrektorem Janem Malickim, który wystąpił w roli komentatora, narratora oraz moderatora w 9 sesjach panelowych. Dr Paweł Usov oraz Oleksandr Schevchenko zaprezentowali najnowszy, XIX Raport – Grupa Wagnera.  Wśród panelistów znaleźli się też przedstawiciele instytucji naukowych i organizacji na stałe współpracujących ze Studium m.in. Roman Czmelyk, Dyrektor, Lwowskiego Muzeum Historyczne czy Ramune Smygelskyte–Stukiene, Wicedyrektorka, Pałacu Władców Wielkiego Księstwa Litewskiego w Wilnie. Z kolei na stoisku SEW, goście mogli zapoznać się z raportami przygotowanymi we współpracy z platformą migracyjną EWL oraz wcześniejszymi publikacjami Raportu. Przykładowe bloki tematyczne z udziałem przedstawicieli SEW:

Blok ODBUDOWA UKRAINY

  • Czy Ukraina dołączy do UE?  Jak długo może trwać walka o Ukrainę w UE? I jak wskutek wojny zmieniło się podejście do Unii w samej Ukrainie?

Blok EUROPA KARPAT

  • Via Culturalia – współpraca w Międzymorzu. Dlaczego instytucje kultury muszą być dźwignią współpracy w regionie?
  • Ludzie wolności w państwach postkomunistycznych w czasach próby odbudowy imperium rosyjskiego. Przesłanie Solidarności (8 września 1981)
  • Collegium Carpathicum – współpraca uczelni wyższych. Debata rektorów. Dyskusja o Wirtualnej Bibliotece Europy Karpat
  • IV Konferencja Warszawska – Edycja Specjalna. Odbudowa i transformacja Ukrainy z perspektywy euroatlantyckiej, cz. 1
  • IV Konferencja Warszawska – Edycja Specjalna. Odbudowa i transformacja Ukrainy z perspektywy euroatlantyckiej cz. II
    oraz prezentacja Konferencji Warszawskiej

Blok PAŃSTWO i REFORMY

  • Przyszłość Białorusi – czy społeczeństwo jest gotowe na zmiany? Współczesna białoruska opinia publiczna
  • Z Polski do Niemiec. Nowe trendy ukraińskiej migracji uchodźczej. Prezentacja wyników badań sondażowych

36. Konferencja Europa Karpat, Przesłanie SOLIDARNOŚCI, 2:16, 4:50, Forum Ekonomiczne, Karpacz, 6 września 2023,

4. Konferencja Warszawska, Forum Ekonomiczne, Prezentacja Raportu - Grupa Wagnera - 7:21, Karpacz, 7 września 2023,