Z udziałem Jej Ekscelencji Diany Zhghenti, Ambasador Gruzji w Polsce, delegacja SEW UW uczciła pamięć św. męczennika – Grzegorza Peradze.

07-12-23 Promocja 0 comment

6 grudnia, o godz. 16.45 zapalono znicze pod tablicami na fasadzie Wydziału Historii, upamiętniającymi  Profesorów Uniwersytetu Warszawskiego, pomordowanych w czasie II wojny światowej, wśród których znalazło się nazwisko  gruzińskiego duchownego Grzegorza Peradze. Wcześniej delegacja oddała też hołd Świętemu przy ulicy Stefana Okrzei 22 w Warszawie (dawniej ulica Brukowa), pod tablicą pamiątkową na budynku, w którym mieszkał.

Święty mnich Grzegorz Peradze, przybył do Warszawy na zaproszenie Metropolity Dionizego (Waledyńskiego). Tu spędził większą cześć swojej działalności naukowej i duszpasterskiej. Był profesorem w Studium Teologii Prawosławnej Uniwersytetu Warszawskiego w latach 1933-1939, specjalistą w dziedzinie patrologii i historii monastycyzmu gruzińskiego, poliglotą i tłumaczem.

Zamordowany w niemieckim obozie koncentracyjnym KL- Auschwitz w dniu 6 grudnia o godz. 16:45.