Z żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Petruszki Szustrovej wielce zasłużonej opozycjonistki czeskiej czasów komunizmu

09-05-23 Promocja 0 comment

Petruszka Szustrova – wielka postać polityczna, działaczka opozycyjna, zmarła w Pradze w nocy z piątku na sobotę w wieku 75 lat. Współtwórczyni dysydenckiego ruchu w Czechosłowacji Karta 77, a od 1985 roku jego rzeczniczka. Więziona za działalność przeciwko reżimowi komunistycznemu. Członkini Komitetu Obrony Niesprawiedliwie Prześladowanych.

Jako wiceminister  spraw wewnętrznych Czech po Aksamitnej Rewolucji – zajmowała się m.in. rozliczeniem działalności służb w komunistycznym państwie i tworzeniem ustawy lustracyjnej. Szustrova była silnie związana i zaprzyjaźniona z Polską, była m.in. działaczką Solidarności Polsko-Czechosłowackiej, a później Polsko-Czesko-Słowackiej. Pracowała jako dziennikarka i tłumaczka, między innymi z języka polskiego.  Odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi dla Rzeczypospolitej Polskiej w 2004 roku.

W czerwcu 2019 roku była uczestnikiem IV Szczytu Szefów i Delegacji Parlamentów Europy Środkowej i Wschodniej w ramach którego dysydenci odwiedzili Sejm RP, gdzie wzięli udział w konferencji „Upadek komunizmu w Europie Środkowej i Wschodniej – kształtowanie wspólnej pamięci historycznej”, uczestniczyli w otwarciu wystawy „1989 – Rok Wolności Ludów – Zwycięstwo Wolnego Słowa” oraz w specjalnym koncercie Sinfonii Varsovii z okazji obchodów 30. rocznicy częściowo wolnych wyborów do Sejmu RP i wolnych wyborów do Senatu RP. Na specjalne zaproszenie dyrektora Jana Malickiego, Petruszka Szustrova wraz z innymi dysydentami, gościła na Uniwersytecie Warszawskim i wzięła udział w specjalnej debacie moderowanej przez pracowników naukowych SEW oraz w spotkaniu ze studentami.