Za nami 7. edycja Międzynarodowej Konferencji 'Polacy na Białorusi. Od Powstania Styczniowego do XXI wieku’.

13-11-23 Promocja 0 comment

W dniach 9-11 listopada w Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku już po raz 7. odbyła się Międzynarodowa Konferencja 'Polacy na Białorusi, Od Powstania Styczniowego do XXI wieku’. Tegoroczna edycja zatytułowana Oświata polska na terytorium obecnej Białorusi na tle sytuacji szkolnictwa polskiego na Litwie i Ukrainie, była poświęcona problemom szkolnictwa i edukacji polskiej mniejszości na Białorusi zarówno na tle historycznym jak i w kontekście wydarzeń w latach 2020-2023.

Naukowcy z Polski i Białorusi,  prezentowali osiągniecia badawcze w następujących obszarach tematycznych:

• Polska działalność polityczna, oświatowa i kulturalna na ziemiach zabranych I Rzeczypospolitej  w latach 1864–1921;
  • Polityka oświatowa Białoruskiej Socjalistycznej Republiki Sowieckiej (BSRS) wobec polskiej grupy narodowej w latach 1918–1939;
  • Oświata polska w zaanektowanych  przez ZSRS województwach północno-wschodnich II RP w latach  1939–1941;
  • Lata 1944–1991: Od rugowania języka polskiego i kultury polskiej z przestrzeni publicznej w BSRS do pieriestrojki;
  • Lata 1991–2022. „Upadek w odrodzeniu”: od oświatowego liberalizmu do likwidacji polskich
    szkół państwowych i społecznych w RB;

Ponadto odbyły się dwie debaty: „Polityka Polski wobec polskiej mniejszości na Białorusi: w świetle wydarzeń z lat 2020 – 2023″ oraz Polityka i edukacja: oświata polska na Białorusi: historia – stan obecny – perspektywy z udziałem naukowców i ekspertów ze Studium Europy Wschodniej UW min. Jana Malickiego- dyrektora SEW, dr Jarosława Książka- byłego Konsula Generalnego RP w Grodnie i Brześciu, prof. Leszka Zasztowta, dr Siarheia Toktsa, prof. Joanny Gierowskiej-Kałłaur.

Konferencja została zorganizowana przez Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego, Fundację Pomoc Polakom na Wschodzie i Związek Polaków na Białorusi(DIP, fot. Muzeum Pamięci Sybiru www)