Zakończenie III Edycji „Studium Dyplomatycznego SEW UW”

01-08-23 Promocja 0 comment

31 lipca 2023 roku odbyło się uroczyste zakończenie III Edycji specjalistycznego programu kształcenia „Studium Dyplomatyczne SEW UW”.

III Edycja Studium Dyplomatycznego była kontynuacją specjalistycznego programu kształcenia w ramach programu „Solidarni z Białorusią”. Uczestnikami byli obywatele Białorusi, absolwenci studiów wyższych. Tegoroczną edycję zakończyło 13 osób.

W uroczystości, która odbyła się w Sali Balowej Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich wzięli udział wykładowcy programowi, liczni absolwenci I, II i tegorocznej III Edycji Studium Dyplomatycznego, a także goście honorowi reprezentujący instytucje partnerskie, które współpracowały przy realizacji Programu.

Głównymi partnerami w współdziałaniu programowym, wykładowym i dydaktycznym III Edycji Studium Dyplomatycznego były: Akademia Dyplomatyczna MSZ RP, Instytut Francuski w Polsce, Ośrodek Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich w Polsce, Centrum Języka Polskiego i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców UW, Krajowa Szkoła Administracji Publicznej, Ośrodek Studiów Wschodnich, Centrum Mieroszewskiego, Departament Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej MSZ RP, a także Studium Europy Wschodniej UW.

W uroczystości wzięli udział m.in. Szef Służby Zagranicznej Pan Minister Arkady Rzegocki, reprezentującą Ambasadę Francji Pani Chargée d’affaires a.i. Lucie Stepanyan, reprezentującą Akademię Dyplomatyczną MSZ Pani Wicedyrektor ds. kształcenia i rozwoju Marta Zielińska-Śliwka, reprezentujący Departament Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej MSZ Pan Radca Arkadiusz Sarna, reprezentującą Kancelarię Prezesa Rady Ministrów Pani Dyrektor Generalna Anna Nałęcz, reprezentujący Krajową Szkołę Administracji Publicznej Pan Dyrektor Wojciech Federczyk, reprezentującą Zjednoczony Gabinet Przejściowy Pani Alina Koushyk, reprezentujący Centrum Języka Polskiego i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców POLONICUM Pan Wicedyrektor Piotr Kajak, a także Pan Ambasador Artur Michalski, Pan Ambasador Uladzimir Astapenko, Pani dr Anna Jaroń (KSAP), Pani Radca Karolina Cemka (AD MSZ), osoby reprezentujące Studium Europy Wschodniej UW Pani prof. Iryna Matiash, Pan dr Anton Saifullayeu, Pan dr Maxim Rust.

„Studium Dyplomatyczne SEW UW” to unikatowy modułowy program, mający na celu kształcenie w Polsce nowych białoruskich kadr dyplomatycznych. Program „Studium Dyplomatycznego” składa się z dwóch części: – części ściśle merytorycznej: wykłady, warsztaty, konwersatoria; części lektoratowej: nauki języka polskiego i francuskiego. Kurs obejmował m.in. analizę sytuacji politycznej na Białorusi i na obszarze postsowieckim, teorię i praktykę polityki i dyplomacji, politykę zagraniczną i bezpieczeństwa, protokół dyplomatyczny, prawo międzynarodowe itd. Kształcenie było prowadzone przy udziale doświadczonych wykładowców i dyplomatów, we współpracy z Akademią Dyplomatyczną MSZ RP. Kształceniu dyplomatów nadane zostało hasło „NOWE KADRY DLA NOWEJ BIAŁORUSI’’.

Wręczenie dyplomów zostało uświetnione poczęstunkiem oraz zdjęciem pamiątkowym.

Wszystkim absolwentom serdecznie dziękujemy za spędzony wspólnie czas i życzymy dalszych sukcesów w życiu zawodowym i prywatnym.