Zakończenie XXXII Wschodniej Szkoły Letniej

26-09-22 Promocja 0 comment

W dniu 23 września odbyło się uroczyste zakończenie XXXII Wschodniej Szkoły Letniej. Tegoroczną Szkołę odbywającą się w trybie nadzwyczajnym z powodu wojny na Ukrainie, wyjątkowo w dniach 12-23 września 2022 roku ukończyły ostatecznie 9 osób

• 1 z Białorusi
  • 1 z Bułgarii
  • 1 z Uzbekistanu
  • 6 z Ukrainy

Wykład zamykający wygłosił prof. Krzysztof Zajas z UJ pt. Kategoria pogranicza w badaniach kultur Europy Środkowo-Wschodniej. Po wykładzie prof. Leszek Zasztowt oraz prof. Helena Krasowska wręczyli dyplomy wszystkim uczestnikom Szkoły.

Wschodnia Szkoła Letnia (zał. 1991) organizowana jest od 1992 r. przez Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. Gromadzi corocznie ok. 30 słuchaczy – młodych badaczy z różnych dziedzin humanistyki, zajmujących się historią i współczesnością regionu. .

Wykłady prowadzi zmieniająca się grupa wybitnych specjalistów, pochodzących głównie z Polski, Europy Zachodniej i Ameryki.

Program Wschodniej Szkoły Letniej składa się z trzech części: – części ściśle merytorycznej: wykłady, warsztaty i seminaria (jedno seminarium do wyboru wedle zainteresowań naukowych); – części dodatkowej: m.in. wizyty w archiwach oraz bibliotekach – części kulturalnej:  zwiedzanie miasta, wizyty w muzeach

Odbyło się dotychczas, w latach 1992-2021 31 sesji Szkoły (bez jubileuszowej XXX WSL). Wykładało łącznie prawie 100 profesorów, ukończyło Szkołę z dyplomem absolwenta „Wschodniej Szkoły Letniej UW” dotąd 705 słuchaczy z  krajów Europy Środkowej i Wschodniej, z  Azji i  Kaukazu.

Absolwentów i wykładowców gromadzi powołany w 2000 roku, podczas Pierwszego Zjazdu absolwentów i wykładowców Szkoły w Warszawie – międzynarodowy Klub Wschodniej Szkoły Letniej.

W 2002 roku odbył się w Brnie, zorganizowany przez czeskich absolwentów Drugi Zjazd absolwentów i wykładowców Szkoły.

Trzeci miał miejsce w lipcu 2004 roku w Warszawie,

Czwarty odbył się w 2005 r. w Kownie,

Piąty Zjazd miał miejsce w 2007 r. w Kijowie,

Szósty Zjazd odbył się w 2008 r .w Jaremczy

Siódmy Zjazd absolwentów i wykładowców Szkoły odbył się w Warszawie 2010 r.

Ósmy Zjazd odbył w 2013 r. w Pradze

Dziewiąty Nadzwyczajny Zjazd odbył się w Warszawie w lipcu 2015 r.

X Zjazd odbył się w 2017 r. w Odessie.

XI – 20-22 czerwca w Wilnie. Zaś XII we Lwowie w 2020 roku online