Nowy rząd w Macedonii

13-06-17 admin 0 comment

Po długim okresie politycznej niestabilności, w Macedonii powołano nowy rząd. Na jego czele stanął lider Partii Socjal-Demokratycznej (SDS) Zoran Zaev.

Oprócz SDS w skład koalicji rządzącej weszły jeszcze 2 ugrupowania reprezentujące mniejszość albańską: Demokratyczna Unia dla Integracji (DUI) oraz Sojusz dla Albańczyków. Rząd uzyskał poparcie ze strony 62 deputowanych w 120 osobowym parlamencie.

Premier Zoran Zaev zapowiedział powstanie „odpowiedzialnego, reformatorskiego i europejskiego rządu”. Ma on opierać się na wartościach obywatelskich i skupić na 3 podstawowych celach: ożywieniu gospodarczym, umacnianiu sprawiedliwości i rządów prawa, oraz integracji euroatlantyckiej.

Szef rządu zapowiedział również politykę „zero tolerancji dla korupcji”. W zawiązku z tym poinformował o utworzeniu specjalnego wydziału sądowego, mającego zajmować się sprawami korupcji, badanymi obecnie przez Specjalny Wydział Prokuratury ds. przestępstw wysokiego szczebla.

Spośród pierwszych decyzji podjętych przez nowy gabinet znalazła się m.in  zapowiedź wstrzymania kontrowersyjnego projektu przebudowy macedońskiej stolicy – „Skopie 2014”. Program ten, pomijając wątpliwości natury estetycznej, wielokrotnie budził zastrzeżenia ze względu na olbrzymie koszta.

Kolejną informacją, jaka pojawiła się po mianowaniu nowego rządu, była zapowiedz wizyty nowego szefa macedońskiej dyplomacji Nikoli Dimitrowa w sąsiedniej Grecji, na zaproszenie jego odpowiednika Nokosa Kotziasa. Jak zapowiedział N. Dimitrow, wizyta ma być próbą „zaprezentowania nowej twarzy Macedonii”, oraz przezwyciężenia wieloletniego impasu w relacjach pomiędzy oboma krajami.

Przypomnijmy, że wybory parlamentarne w Macedonii odbyły się pod koniec zeszłego roku. Pierwszą, nieudana próbę utworzenia rządu podjęła dotychczas rządząca Macedonią partia VMRO DPMNE. Następnie zadanie utworzenia gabinetu przeszło na SDS, która jednak od marca b.r. nie mogła przejąć władzy ze względu na sprzeciw prezydenta.

Źródło: balkaninsight.com, balkaninsight.com, balkaninsight.com

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium