Zwierciadło Tygodnia: Amerykańska pomoc spowolni rosyjską ofensywę, ale do kontrataku trzeba więcej

22-04-24 Promocja 0 comment

Zatwierdzonej przez amerykański Kongres pomocy dla Ukrainy wystarczy, by spowolnić natarcie rosyjskich okupantów, ale do nowej kontrofensywy Kijów potrzebuje dodatkowej pomocy – uważa ekspert kijowskiego Narodowego Instytutu Badań Strategicznych Mykoła Bieleskow. Wywiad ukraińskiego analityka dla Bloomberga cytują 22 kwietnia ukraińskie media.

Ekspert podkreślił, że istotna jest również szybkość dostarczenia uzbrojenia na front, gdyż po sześciu miesiącach bez pomocy obrońcy odczuwają ostry niedobór amunicji.

„Pytanie brzmi, czy pomoc będzie i w jakim zakresie w 2025 roku i dalej, ponieważ strategia rosyjskiego dyktatora Władimira Putina polega na wyczekiwaniu” – powiedział Bieleskow.

Ukrainę czeka wkrótce trudny, ale nie krytyczny okres – oświadczył szef Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy Kyryło Budanow w wywiadzie dla ukraińskiej służby BBC. Budanow zaznaczył, że problemy pojawią się od połowy maja, choć nie będzie to, jak mówi, „Armagedon”.

„Najbliższy okres, naszym zdaniem, będzie trudny. Ale trudny  a katastrofalny to różne rzeczy. Już kilka razy przechodziliśmy przez trudne okresy i ten też przejdziemy, uwierzcie mi. Nic nadzwyczajnego się nie wydarzy. Wszystkie ich (Rosjan – red.) plany są nam z góry znane. Jak na nie reagować? Na większość mamy odpowiedź. Tak, są pewne kwestie, które będzie trudno złamać, ale znajdziemy odpowiedź. Jak zawsze, w ostatniej chwili coś wymyślimy” – powiedział Budanow.

Przypomnijmy, że 20 kwietnia Izba Reprezentantów USA przegłosowała przyznanie ponad 60 mld dolarów na pomoc wojskową dla Ukrainy. Po przegłosowaniu tego dokumentu w Senacie trafi on do podpisu do Joe Bidena. Broń, według mediów, zostanie wysłana na front w ciągu tygodnia od podpisania dokumentu przez amerykańskiego prezydenta.

Waszyngton nie podał, jakie dokładnie uzbrojenie zostanie wysłane, ale dla Ukrainy priorytety są jasne.

„Ukraina potrzebuje pocisków przechwytujących dalekiego zasięgu, aby przeciwstawić się rosyjskim bombom szybującym, których Rosja używa do atakowania pozycji obronnych i obiektów cywilnych, takich jak elektrownie” – powiedziała na łamach The Times dr Marina Myron z King’s College London. Ponadto jeden z zapisów amerykańskiego projektu ustawy o pomocy Ukrainie nakazuje administracji Bidena dostarczenie Ukrainie rakiet dalekiego zasięgu ATACMS „najszybciej, jak to będzie możliwe”. Do tej pory Kijów otrzymał tylko starszą wersję tych rakiet.

Źródło: Zwierciadło TygodniaUkraińska PrawdaBloombergThe Times

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium