Centrum Studiów Białoruskich SEW UW

DSC_0142 (1)Patriotyczny i niezależny nurt w białoruskim środowisku naukowym aktualnie nie ma możliwości swobodnego rozwoju na Białorusi. Nie posiada także centrum akademickiego, wokół którego mogłoby się skupić. Do niedawna taką rolę pełnił Europejski Uniwersytet Humanistyczny w Wilnie (EHU/JGU), jednak sytuacja wokół niego (jego rusyfikacja i komercjalizacja), intrygi polityczne i personalne wpłynęły destrukcyjnie na to środowisko. Jednocześnie, dotychczasowe osiągnięcia stażystów uczestniczących w Programie im. Konstantego Kalinowskiego wskazują na jego rosnący potencjał naukowy.

Opisana powyżej sytuacja, jak również sukcesy Programu im. Konstantego Kalinowskiego i rosnący potencjał naukowy stażystów, skłoniły Studium do stworzenia na Uniwersytecie Warszawskim (przy SEW UW) Centrum Studiów Białoruskich (CSB). Celem powstania Centrum jest umożliwienie białoruskim naukowcom, których działalność na Białorusi została ograniczona, pracy naukowej  i rozwoju dydaktycznego.

W ramach CSB pracuje 11 białoruskich historyków, głównie z Grodna. To grupa osób zwolnionych z pracy z przyczyn politycznych, represjonowana z powodu prowadzenia niezależnych badań i publikacji materiałów uznawanych przez Białoruskie władze za „niewłaściwe” czy wręcz „szkodliwe”.

Rocznik Centrum Studiów Białoruskich

Pracownicy CSB prowadzą zajęcia ogólnouniwersyteckie na UW, oraz seminaria specjalistyczne dla stypendystów i absolwentów Programu im. Konstantego Kalinowskiego.  Biorą też aktywny udział w projektach badawczych dotyczących historii i współczesności Białorusi.

W ramach Centrum działa też Białoruska Analityczna Majsternia, założona przez prof. Andreja Vardomatskiego (stażysty Programu KK) .  Zajmuje się ona badaniem społeczeństwa białoruskiego. Pod jej egidą wydawane są dwumiesięczne wyniki badań analitycznych, prowadzonych na własnej, ogólnokrajowej siatce ankieterów.  Obecnie prace Majsterni skupiają się nad badaniem  wpływu sytuacji związanej z wojną w Ukrainie na społeczeństwo białoruskie.

Jedną z form aktywności Centrum Studiów Białoruskich jest wydawanie czasopisma – rocznika Hadawik Centrum Studiów Białoruskich, który zawiera artykuły pracowników Centrum, stanowiące owoce ich badań i zainteresowań, ale również inne ciekawe dotyczące Białorusi.

Pracownicy Centrum Studiów Białoruskich przy SEW UW:

• dr Andrei Charniakevich
  • dr hab. Tadeusz Gawin