​Łotwa jest przeciwna przywróceniu  poboru do wojska: „wygra na tym Rosja”

05-01-17 Promocja 0 comment

Ministerstwo Obrony Łotwy zaprzeczyło informacjom o możliwość powrotu  obowiązkowej służby wojskowej. „To byłoby mięso armatnie” – twierdzą w MON i dodają, że ​​przywrócenie powszechnego poboru w obecnych okolicznościach „służyłoby  rosyjskim celom”.
Jak stwierdzono w resorcie obrony przywrócenie obowiązkowej służby wojskowej wymagałoby znacznych zasobów ludzkich i finansowych, a także długiego okresu przygotowawczego.

„Przywrócenie poboru wymagałoby  pełnego wykorzystania zasobów armii zawodowej i Gwardii Narodowej, a także dodatkowych  specjalistów od szkolenia rekrutów, zarówno oficerów, jak i instruktorów. To z kolei oznacza, że ​wojsko łotewskie, obecnie całkowicie zawodowe, traci zdolność bojową „na okres  co najmniej od trzech do pięciu lat” – czytamy w analizie resortu obrony.

Jak  podkreśla łotewski MON, dla szkolenia rekrutów niezbędne byłoby  centrum z personelem liczącym co najmniej  300 żołnierzy. Dodatkowo potrzebne byłyby regionalne ośrodki poboru, odpowiedni personel i infrastruktura. Ogólnie rzecz biorąc, prowadziłoby to  do dużych obciążeń administracyjnych armii i zwiększyło koszty.

Dodajmy, w 2015 r., w związku z agresją Rosji na Ukrainie, powszechny pobór przywróciła Litwa.

Źródło: DELFI Žinios, Lietuvos rytas, DELFI.lv, Eesti Rahvusringhääling