132 tys. osób w Gruzji zarabia poniżej minimum socjalnego

05-02-24 Promocja 0 comment

Nieformalne zatrudnienie, brak płacy minimalnej, dialogu społecznego i skuteczności sądów to główne problemy istniejące w Gruzji w sferze stosunków pracy, powiedział przewodniczący Zjednoczonych Związków Zawodowych Irakli Petriaszwili w wywiadzie dla Internetowej Agencji Informacyjnej Interpressnews.

„(…)Nieformalne zatrudnienie – obecnie 32% całkowitej liczby pracowników jest zatrudnionych „na czarno”. Oznacza to, że ludzie ci nie mogą korzystać ze zdobyczy, które gruzińskie społeczeństwo osiągnęło w zakresie standardów bezpieczeństwa pracy.

Drugim problemem jest brak płacy minimalnej. 132 tysiące osób w Gruzji otrzymuje wynagrodzenie niższe niż minimum socjalne wyznaczone przez państwo. Chciwość pracodawców nie ma granic…

Trzeci problem to brak dialogu społecznego w kraju. Zamiast ultimatum i strajków, w XXI wieku powinna istnieć kultura dialogu społecznego, wspierana przez gruziński rząd na wszystkich szczeblach. W Gruzji jest wiele firm, których pracownicy nie otrzymali ani tetri podwyżki. Zwiększa to nierówności społeczne (…).

Czwartym problemem jest wydajność sądów. Ludzie pracujący często muszą przez lata płacić kolosalne sumy za wynajęcie prawnika, składać pozwy, uiszczać opłaty sądowe, a następnie latami czekać na decyzję sądu” – powiedział Petriaszwili.

Źródło: sova.news

Opracowanie: BIS – Biuletyn Informacyjny Studium