Armenia: Wizyta Paszyniana w Brukseli​

08-04-24 Promocja 0 comment

Integracja społeczno-ekonomiczna ponad 100 000 przymusowo przesiedlonych Ormian z Górskiego Karabachu oraz zaspokojenie ich krótko- i długoterminowych potrzeb mają ogromne znaczenie – podkreślił 5 kwietnia premier Armenii Nikol Paszynian na konferencji prasowej przed spotkaniem PaszynianBlinken – von der Leyen w Brukseli.

„Chciałbym podkreślić, że jesteśmy zaangażowani w normalizację stosunków z Azerbejdżanem w oparciu o wzajemne uznanie suwerenności i integralności terytorialnej naszych państw zgodnie z Deklaracją z Ałma Aty z 1991 roku. Armenia jest w pełni zaangażowana w delimitację granic w oparciu o Deklarację z Ałma Aty i odblokowanie całej komunikacji regionalnej, z pełnym poszanowaniem zasad suwerenności, jurysdykcji, równości i wzajemności.

Aby ustabilizować sytuację, wprowadziliśmy inicjatywę Crossroads of the World, mającą na celu wzmocnienie więzi i dialogu z krajami sąsiednimi, a także  państwami spoza regionu. Aby zwiększyć synergię w regionie, zamierzamy połączyć naszą inicjatywę ze strategią Global Gateway UE i liczymy na wsparcie naszych partnerów.

Wierzę, że nasza wspólna wizja demokratycznej, pokojowej i dostatniej przyszłości będzie nadal służyć jako fundament i drogowskaz w naszych stosunkach opartych na wzajemnym zaufaniu. Jeszcze raz dziękuję za ułatwienie tego dialogu i za nieustające wsparcie dla Republiki Armenii” – powiedział premier.

Biuro premiera opublikowało raport na temat wyników spotkania w Brukseli:

„(…) Unia Europejska i Stany Zjednoczone wspierają stabilną, pokojową, bezpieczną, demokratyczną i dostatnią przyszłość Republiki Armenii i regionu. Dążymy do zacieśnienia współpracy mającej na celu wzmocnienie stabilności Republiki Armenii, w tym w kluczowych obszarach, takich jak reformy polityczne, rozwój gospodarczy i pomoc humanitarna. Będziemy dążyć do rozszerzenia naszego partnerstwa w takich obszarach, jak np. mobilność, zarządzanie, egzekwowanie prawa, handel, komunikacja, rolnictwo, energia i technologie. Aby wesprzeć te kluczowe obszary, Unia Europejska i Stany Zjednoczone planują ściślejszą współpracę z Armenią.

Unia Europejska i Stany Zjednoczone pochwaliły Armenię za znaczące postępy poczynione od 2018 r. w zakresie demokratycznych reform, w tym w wymiarze oraz walkęz korupcją, a także zobowiązały się do kontynuowania partnerstwa i wsparcia dla Republiki Armenii, która nadal wzmacnia demokrację i praworządność zgodnie zewspólnymi wartościami i zasadami.

UE będzie nadal wspierać Armenię na drodze reform poprzez wdrażanie kompleksowej i wzmocnionej umowy o partnerstwie (CEPA). Aby promować reformy i wzmocnioną współpracę we wszystkich sektorach, UE i Armenia wzmocnią wysiłki we wdrażaniu nowego programu partnerstwa Armenia UE.

(…) Aby wzmocnić nową agendę partnerstwa Armenii i UE, Unia Europejska uruchomi program „Zrównoważony rozwój i wzrost Armenii w latach 2024-2027” o wartości 270 mln euro.

(…) Biorąc pod uwagę ciągłe wyzwania stojące przed Armenią w zakresie wspierania i integracji społecznej ponad 100 000 wewnętrznych uchodźców, Unia Europejska i Stany Zjednoczone zobowiązują się do dalszego wspierania wysiłków Armenii na rzecz zapewnienia schronienia, zatrudnienia i wsparcia psychospołecznego potrzebującym, a także stworzenia godnych warunków życia dla osób wewnętrznie przesiedlonych.

Od września 2023 r. UE uruchomiła 18 mln euro w ramach pomocy humanitarnej i 15 mln euro w ramach wsparcia budżetowego, aby odpowiedzieć na pilne społeczno-gospodarcze potrzeby uchodźców. Łączna suma pomocy humanitarnej od 2020 r. wyniosła 38,4 mln euro. UE wspiera Armenię w zaspokajaniu długoterminowych potrzeb uchodźców. Unijny program na rzecz wzmocnienia odporności i wzrostu Armenii obejmie również wsparcie budżetowe dla długoterminowej integracji gospodarczej i społecznej przesiedleńców wewnętrznych” – podano w oświadczeniu.

W Brukseli odbyła się także ceremonia podpisania umowy „Eurojustws. współpracy między Agencją UE ds. Współpracy Wymiarów Sprawiedliwości w Sprawach Karnych (Eurojust) a organami właściwymi organami sądowymi Armenii.

Dokument został podpisany przez ministra spraw zagranicznych Armenii ArarataMirzoyana, ministra sprawiedliwości i spraw Morza Północnego Belgii Paula Fana Ticheltaoraz komisarza UE ds. sprawiedliwości Didiera Reyndersa.

Źródło: news.am

Opracowanie: BIS – Biuletyn Informacyjny Studium