Azja Środkowa na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie 

08-02-22 Promocja 0 comment

Przywódcy Azji Środkowej nigdy nie zamierzali przyłączyć się do dyplomatycznego bojkotu zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. Czas spędzony z chińskim prezydentem Xi Jinpingiem, największą nadzieją regionu na handel i inwestycje, jest zbyt cenny. Dlatego też żaden inny region świata  nie był tak solidnie reprezentowany przez głowy państw podczas ceremonii otwarcia Igrzysk, która się odbyła 4 lutego w stolicy Chin. W przypadku Turkmenistanu i Tadżykistanu prezydenci mieli przewagę liczebną nad sportowcami. Dla Kirgistanu i Uzbekistanu był to zacięty remis. Tylko Kazachstan wysłał znacząca  drużynę olimpijską.

Od początku pandemii chiński przywódca Xi Jinping nie opuszcza kraju. W zeszłym miesiącu zorganizował wirtualny szczyt szefów państw Azji Śr. z okazji trzydziestolecia stosunków dyplomatycznych Chin z regionem. Chiński przywódca powiedział wówczas, że zamierza podwoić obroty handlowe z Azją Środkową, tak aby do 2030 roku osiągnęły 70 miliardów dolarów. Na przełomie tysiącleci, według państwowego dziennika People’s Daily, obroty  te wynosiły zaledwie 1,5 miliarda dolarów .

Kazachstan

Biznesowa stolica Kazachstanu, Ałmaty straciła w 2015 roku szansę na organizację obecnych igrzysk zaledwie czterema głosami. Na początku 2022 roku Kazachstanem wstrząsnęły protesty. Kiedy pokojowe demonstracje przerodziły się w śmiertelne starcia i grabieże, Ałmaty znacznie ucierpiało. 

Sportowa delegacja Kazachstanu, składająca się z 34 sportowców jest jedyną znacząca delegacją z Azji Środkowej. Słaby występ na zeszłorocznych letnich igrzyskach i obietnica prezydenta Kasyma – Żomarta Tokajewa  otworzenia nowej ery sprawiają, że medal lub nawet dwa są bardzo pożądane. Cokolwiek osiągną, kazachscy sportowcy, już zwróciły uwagę ich niebiesko-czarno-białe stroje z  przyciągającymi wzrok koczowniczymi wzorami i – po raz pierwszy w historii Igrzysk Olimpijskich – słowem „Qazaqstan” czyli nazwą kraju w kazachskim alfabecie łacińskim.

Nie jest  jasne, czy Timur Kulibajew, zięć Nursułtana Nazarbajewa, był obecny na uroczystości otwarcia w Pekinie. Kulibajew jest przewodniczącym Narodowego Komitetu Olimpijskiego, ale znajduje się w niełasce, ponieważ pokryzysowa rekonfiguracja elit Kazachstanu postępuje w szybkim tempie. 17 stycznia opuścił on stanowisko szefa wpływowego lobby biznesowego Atameken w Kazachstanie i prawdopodobnie nie utrzyma stanowiska dyrektora w zarządzie rosyjskiego państwowego giganta energetycznego Gazpromu.

Kirgistan

W Kirgistanie rozgłos wokół Igrzysk w mediach społecznościowych był w dużej mierze związany z oburzeniem internautów, że Kazachstan ma ładniejsze stroje. Kirgiscy urzędnicy przekonywali, że kurtki wcale  nie wyglądają jak worki na ziemniaki, dodając iż ubrania zostały dostarczone bezpłatnie. W każdym razie jedyny kirgiski sportowiec, narciarz Maksim Gordiejew, podczas ceremonii otwarcia pojawił się ostatecznie w zupełnie innym stroju. 

Tadżykistan i Turkmenistan

Ani Tadżykistan, ani Turkmenistan nie wysłały sportowców do Pekinu, przy czym w  przypadku Tadżykistanu nie było to zaplanowane. Co najmniej dwóch tadżyckich narciarzy miało nadzieję zawalczyć o medal, przeszkodziły im komplikacje związane z koronawirusem.

Turkmeński prezydent i wielki wielbiciel sportu Gurbanguły Berdimuchamedow, udzielił chińskim mediom państwowym wywiadu, w którym padło dużo komplementów. Chwaląc jakość chińskich stadionów, Berdimuchamedow oświadczył, że Turkmenistan stanowczo przestrzega polityki „jednych Chin” i wspiera pokojowe zjednoczenie Chin.

Turkmenistan, w ciągu ostatnich 20 lat odnotował prawie 200-krotny wzrost handlu z Chinami, osiągając 6,5 miliarda dolarów w 2020 roku i ma nadzieje na dalsze zyski. Głównym produktem wymiany handlowej pomiędzy obu  krajami jest gaz. Prezydent Berdimuchamedow wykorzystał wywiad, by ponownie zaapelować o budowę Linii D, czwartej odnogi gigantycznego gazociągu biegnącego z Turkmenistanu do Chin. Jego przedłużenie znacznie zwiększyłoby eksport gazu do Chin, obecnie wynoszący około 35 miliardów metrów sześciennych rocznie.

Uzbekistan

Uzbekistan będzie reprezentował na igrzyskach jeden narciarz Komildżon Tuchtajew. Jego strój  na ceremonii otwarcia został zaprojektowany przez lokalną firmę 7Saber, której logo ma być  dziełem zięcia prezydenta Szawkata Mirzijojewa, Otabka Umarowa, wiceprzewodniczącego Rady Olimpijskiej Azji. 

Źródło: Eurasianet 

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium