Badanie: jak Litwini zapamiętają Grybauskaitė na stanowisku prezydenta?

26-11-18 Promocja 0 comment

Od prawie 10 lat Dalia Grybauskaitė kieruje państwem litewskim. W maju 2019 roku odejdzie ze stanowiska, a na Litwie, w której prezydent pełni  większą rolę, niż w sąsiednich Łotwie, Polsce czy Estonii, skończy się pewna  epoka polityczna.

W trakcie dekady popularność Dalii Grybauskaitė spadła o ponad 20%. Socjologowie uważają, że większość Litwinów zapamięta jej bojowość.

Badanie, przeprowadzone przez centrum „Spinter tyrimai” w dniach 16–30 października na zlecenie portalu delfi.lt, pokazało, że mieszkańcy ocenili politykę zagraniczną Dalii Grybauskaitė na 7,42 punktów z 10, zaś całokształt jej pracy – na 7,94 punktu.

Podsumowując politykę zagraniczną Grybauskaitė, profesor Wydziału Filozofii Uniwersytetu Wileńskiego Lidija Šabajevaitė zauważyła, że jest wyraźnie prozachodnia i  antyrosyjska. Chociaż, jak zauważyła, obecnie wojowniczy ton prezydent nieco złagodniał.

„Trudno powiedzieć dlaczego, może jest to wynikiem jasno wyrażonej pozycji Francji i Niemiec, wobec czego Wilno może sobie pozwolić na złagodzenie swego stanowiska” – powiedziała Lidija Šabajevaitė. Nie wykluczyła jednak, że  Grybauskaitė zamierza rozpocząć  karierę w polityce międzynarodowej.

„Ma doświadczenie, w tym międzynarodowe, przeszła na urząd prezydencki z Unii Europejskiej. Te rzeczy mogą być ze sobą ściśle powiązane” – powiedziała Lidija Šabajevaitė.

Ekspert wyraziła ubolewanie, że w pewnym momencie  stosunki prezydent Litwy z sąsiadami, szczególnie z Polską, rozeszły się.

„Myślę, że stanowisko Litwy  nie jest bez grzechu – powiedziała. – Bo nie mogliśmy przybyć na obchody  stulecia niepodległości, ani do Rygi,  ani Tallina, ani do Polski, a to są nasi najbliżsi sąsiedzi, musimy mieć z nimi przyjazne stosunku. Myślę, że można być dobrymi przyjaciółmi, obie strony mają problemy, które należy rozwiązać, zwłaszcza jeśli weźmiemy Litwę i Polskę, a jeżeli  nie będzie dialogu, problemów nie da się załatwić”.

Lidija Šabajevaitė zauważyła, że nie najlepiej wygląda także wewnętrzna  polityka Grybauskaitė .

„Wewnętrzne problemy były i będą. To są przede wszystkim kwestie  społeczne, o których zbyt mało rozmawiamy, tymczasem efektem braku solidarności społecznej jest duża emigracja. Prezydent dopiero w tym roku zauważyła, że zdecydowanie należy się  zająć biedniejącą Wileńszczyzną” – powiedziała ekspert.

Źródło: DELFI Žinios, Lietuvos rytas, DELFI.lv, Eesti Rahvusringhääling

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium