Białoruskie władze biorą się za migrantów zarobkowych

17-07-18 Promocja 0 comment

Na Białorusi przygotowywana jest krajowa strategia migracyjna. Nacisk położony został na ochronę krajowego rynku pracy i pierwszeństwo obywateli Białorusi do zajmowania wolnych miejsc pracy.

Kluczowy problem, jak czytamy w gazecie biznesowej „Zautra twajoj krainy”, wiąże się z bezpieczeństwem socjalnym migrantów – ponieważ w kraju nie zostały rozwiązane kwestię systemu emerytalnego, wypłaty świadczeń czy pomocy medycznej dla osób z tymczasowym pobytem na Białorusi.

Według Departamentu Obywatelstwa i Migracji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Białorusi, w pierwszych trzech miesiącach 2018 r. na Białoruś przybyło 3510 migrantów zarobkowych. Najczęściej cudzoziemcy znajdują pracę w obwodzie mińskim – 1720 osób w okresie styczeń–marzec tego roku, a najmniej – w obwodzie mohylewskim, 88 osób.

Na pierwszym miejscu pod względem liczby przyjazdów do pracy na Białoruś są  obywatele Ukrainy – 937 osób w pierwszym kwartale tego roku. Na drugim  obywatele Chin – 606 osób, na trzecim – Uzbekistanu  – 212 osób.

Co ciekawe, ludzie zajmujący  się handlem i gastronomią, najczęściej pochodzą z Uzbekistanu, a pracownicy i wykwalifikowani specjaliści – z Chin i Ukrainy.

Eksperci zwracają jednak  uwagę, że to przede wszystkim Białorusini  szukają pracy za granicą. Zgodnie z oficjalną statystyką, w pierwszym kwartale bieżącego roku do pracy za granica wyjechało  2877 Białorusinów,  o 348 osób więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Od stycznia do marca  1030 Białorusinów znalazło pracę w Rosji,  686 osób w Polsce, 308 – na Litwie,  46 – w USA, 45 – w Czechach, 19 – w Chinach,  a 13 osób – w Katarze.

W przypadku Rosji istnieje porozumienie w sprawie ochrony białoruskich  pracowników – działa odpowiednia umowa między rządami. W 2010 r. Białoruś przystąpiła do Konwencji o Statusie Prawnym Pracowników Migrujących i Członków ich Rodzin w krajach członkowskich Wspólnoty Niepodległych Państw.

Odmienna jest  sytuacja w  krajach UE .

– Jeżeli obywatele wyjeżdżają do pracy w jednym z krajów UE, ich prawa powinny być regulowane przez ustawodawstwo krajowe, a także traktaty międzynarodowe. W tym celu niezbędne są umowy między państwami – mówi Marina Łazar, dyrektor   departamentu wsparcia prawnego Federacji Związków Zawodowych Białorusi. – Na przykład, są przypadki, kiedy migranci zarobkowi z Białorusi nie otrzymywali wynagrodzenia za pracę w Polsce. Obecnie pomoc prawną dla osób, które znalazły się w takiej sytuacji, można uzyskać w konsulatach lub ambasadach Białorusi, inspekcjach pracy w kraju zatrudnienia, a także w organizacjach międzynarodowych, na przykład „La Strada”. Potrzebne są jednak dodatkowe środki.

Jak zauważył wiceminister spraw wewnętrznych Mikałaj Mielczenka, Białoruś nie przystąpiła jeszcze do międzynarodowych konwencji dotyczących ochrony praw pracowników migrujących i regularnie otrzymuje zalecenia, żeby to zrobić.

Źródło: Nasza Niwa, Biełta, BiełaPAN, Biełorusskij Partizan

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium