Bośnia i Hercegowina: szef wywiadu aresztowany za pranie brudnych pieniędzy

15-07-21 Promocja 0 comment

Osman Mehmedagić, szef Biura Wywiadu i Bezpieczeństwa (OSA) został aresztowany 14 lipca na wniosek prokuratora generalnego. Mehmedagić jest podejrzany o nadużycie władzy, fałszowanie dowodów osobistych oraz pranie brudnych pieniędzy.  Na początku miesiąca, policja przeszukała biuro szefa wywiadu i skonfiskowała jego osobiste akta.

W zeszłym miesiącu, policja aresztowała Denisa Prcića, dyrektora prywatnego Amerykańskiego Uniwersytetu w Sarajewie i Tuzli, który rzekomo nielegalne wydał Mehmedagicowi dyplom.

Szef wywiadu posiadał bowiem dyplom Uniwersytetu w Banjaluce, ale uczelnia anulowała dokument w 2019 roku. Krótko potem, przedstawił on dwa dyplomy innych uczelni – jeden wydany przez wspomniany Uniwersytet Amerykański i drugi – przez Szkołę Prawa w Sarajewie. Wcześniej Mehmedagić nie wspominał w CV o  ich istnieniu, co wzbudziło podejrzenia prokuratorów.

W zeszłym roku, Mehmedović został także oskarżony o nadużycie władzy, gdyż miał wykorzystywać środki OSA do śledzenia mężczyzny, który złożył na niego skargę.

Źródło: Radio Free Europe

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium