Bułgaria: odstraszanie Rosji jeden z głównych celów nowej Strategii Obrony Narodowej

18-10-23 Promocja 0 comment

Po raz pierwszy od upadku reżimu komunistycznego, Bułgarska Strategia Obrony Narodowej (NDS) stwierdza, że Rosja jest największym zagrożeniem dla bezpieczeństwa narodowego kraju, niezależnie od wyniku wojny na Ukrainie.

Projekt strategii został opracowany przez grupę ekspertów Ministerstwa Obrony pod kierownictwem ministra Todora Tagareva, we współpracy z innymi resortami. Aby dokument wszedł w życie, musi zostać zaakceptowany przez rząd. Nowy dokument ma obowiązywać „do 2033 r.”, z możliwością aktualizacji.

Obecna Narodowa Strategia Obrony została stworzona w 2011 roku w czasachpierwszego rządu GERB (Obywatele na rzecz Europejskiego Rozwoju Bułgarii). Została ona zaktualizowana w trakcie drugiej kadencji partii Bojko Borysowa w 2016 roku, z horyzontem czasowym do 2020 roku.

Nowa strategia podkreśla  m.in, że obrona Bułgarii jest możliwa tylko w ramach obrony zbiorowej NATO oraz wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony Unii Europejskiej. W związku z tym wypełnienie zobowiązań sojuszniczych zostało określone jako kluczowe dla bezpieczeństwa kraju.

W projekcie strategii odstraszanie (Rosji) i obrona zostały zdefiniowane jako główne zadania bułgarskich sił zbrojnych. Uzasadnieniem tego jest fakt, że odstraszanie jest kluczowym strategicznym celem wojskowym NATO w ramach nowej strategii wojskowej Sojuszu przyjętej na szczycie Sojuszu w Madrycie w 2022 roku.

W związku z niesprowokowaną wojną Rosji przeciwko Ukrainie oraz zwiększonym globalnym ryzykiem, bułgarskie wojsko nie wyklucza możliwości naruszenia suwerenności i integralności terytorialnej państw członkowskich NATO.

W nowej strategii obronnej położono nacisk na konieczność dostosowania sił zbrojnych do potrzeb operacyjnych określonych w planach obronnych NATO. Oczekuje się, że cyberataki na infrastrukturę krytyczną państw UE i NATO będą kontynuowane, w połączeniu z innymi działaniami hybrydowymi, kampaniami dezinformacyjnymi na dużą skalę i próbami wywołania niezadowolenia społecznego, aktami terroryzmu, sabotażu oraz dywersji.

Projekt zakłada, że aby osiągnąć cele Narodowej Strategii Obronnej, już w 2024 roku  na obronę zostanie przeznaczonych 2% produktu krajowego. Przy czym oczekuje się, że wydatki te wzrosną zgodnie z przyjętymi zobowiązaniami Bułgarii wobec NATO.

Co najmniej 20% wydatków obronnych powinno być przeznaczone na zakup nowego uzbrojenia i sprzętu.

W dokumencie stwierdzono również, że fundamentalne znaczenie dla budowania potencjału odstraszania i obrony bułgarskich sił zbrojnych ma rozwój zdolności wczesnego ostrzegania i antycypacyjne przewidywanie strategiczne.

W tej sytuacji względzie kluczowe jest zbudowanie niezawodnego unijnego i krajowego systemu wczesnego ostrzegania oraz zautomatyzowanej wymiany informacji wywiadowczych.

Źródło:  Novinite.com

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium