COVID-19: aktualna sytuacja na Kaukazie Południowym

09-05-20 Promocja 0 comment

GRUZJA

W Gruzji potwierdzono 623 przypadki zarażenia COVID-19. 10 osób zmarło, 288 wyzdrowiało.

Władze poinformowały, że 11 maja zostaną zniesione ograniczenia wjazdowe i wyjazdowe nałożone na Tbilisi, a 14 maja – na Rustawi i Gardabani. Ponadto 18 maja w gminie Marneuli, w której wykryto jedno z ognisk infekcji, zostanie zniesiona kwarantanna. Dziś władze zniosły kwarantannę w czterech miejscowościach powiatu Kobuleti.

11 maja będą mogły rozpocząć pracę wszystkie zakładyprodukcyjne. Tego dnia ruszy także handel hurtowy i detaliczny w obiektach, które posiadają bezpośrednie wejście z ulicy (decyzja nie dotyczy sklepów odzieżowych i obuwniczych, a także centrów handlowych).

Premier Giorgi Gacharia poinformował, że 15 czerwca ruszy turystyka wewnętrzna. 1 lipca Gruzja planuje natomiast otworzyć granice i przyjmować zagranicznych turystów, stając się tym samym jednym z pierwszych krajów na świecie otwartych dla cudzoziemców po wybuchu pandemii COVID-19. Władze zapowiedziały, że przy wjeździe do kraju podróżnych ma czekać test na obecność COVID -19, a badania będą trwać około godziny. Szczegółowe zasady podróżowania będą znane dopiero po opracowaniu ogólnych standardów bezpieczeństwa. Na razie wiadomo, że w sprawie przywrócenia lotów Gruzja prowadzi rozmowy m.in. z liniami WizzAir oraz (według gruzińskich mediów) z Turkish Airlines.

Premier poinformował, że Gruzja może stworzyć specjalne „strefy turystyczne” wolne od COVID-19, m.in. w Tskaltubo, Gudauri, Sairme, Abastumani, Bordżomi oraz Adżarii (choć nie wyjaśnił jeszcze na czym dokładnie miałoby polegać ich funkcjonowanie; władze Adżarii zapowiedziały na przykład, że po otwarciu sezonu turystycznego są gotowe do ustanowienia „miękkiego nadzoru” nad przestrzeganiem dystansu społecznego na plażach). Zdaniem Gachariigruzińska branża hotelarska szybko przystosowała się do funkcjonowania w warunkach pandemii, gdyż w ciągu ostatnich miesięcy około 19 tys. osób odbyło kwarantannę w zaadaptowanych do tych potrzeb dziesiątkach hoteli na terenie całego kraju. Premier jest przekonany, że zdobyte doświadczenie oraz wdrożone standardy będą  w stanie zapewnić turystom bezpieczeństwo. W ramach wsparcia  sektora turystycznego władze zagwarantowały, że będzie on w tym roku zwolniony z podatków od nieruchomości, a termin płatności podatku dochodowego zostanie odroczony do końca roku.

AZERBEJDŻAN

W Azerbejdżanie potwierdzono 2204 przypadki zarażenia COVID-19. 28 osób zmarło, 1551 wyzdrowiało.

9 maja metro w Baku zostanie ponownie otwarte dla pasażerów. Korzystać z niego będą mogły osoby posiadające zgodę władz na wyjście z domu, trzeba będzie też mieć przy sobie dowód osobisty bądź zaświadczenie z pracy. Wszyscy pasażerowie będą zobowiązani do noszenia masek ochronnych i zachowania dystansu.

7 maja w Baku otwarty został pierwszy szpital modułowy, który wybudowano w ciągu zaledwie trzech tygodni. Kompleks o powierzchni 3000 metrów kwadratowych składa się z trzech budynków, 100 sal i 200 łóżek. Azerbejdżan planuje otworzyć pięć następnych szpitali modułowych do końca maja, a kolejne cztery – do końca czerwca.

ARMENIA

W Armenii potwierdzono 3029 przypadków zarażenia COVID-19. 43 osoby zmarły, 1218 wyzdrowiało.

Źródło: newsgeorgia.ge, sova.news, oc-media.org

Opracowanie: BIS – Biuletyn Informacyjny Studium