Demarkacja granicy tadżycko-kirgiskiej 

05-10-23 Promocja 0 comment

2 października szefowie Państwowego Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego Kirgistanu oraz Tadżykistanu Kamczybek Taszijew i Saimumin Jatimow na spotkaniu w Batkenie podpisali protokół w sprawie rozgraniczenia i demarkacji granicy obu krajów. Dziennikarze donoszą, że strony nie ujawniły treści dokumentu.  

„Protokół ten, po wdrożeniu, rozwiązuje wszystkie kwestie i problemy, które wcześniej stanowiły przyczyny konfliktu na granicy tadżycko-kirgiskiej. Podpisanie protokołu jest realizacją woli szefów obu państw” – powiedział na konferencji prasowej szef służb specjalnych Tadżykistanu. Po spotkaniu szef Państwowego Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego Kirgistanu Taszijew wyjaśnił, że wspólna komisja obu krajów ds. wytyczenia i rozgraniczenia granic będzie nadal pracować i wkrótce ostatecznie podejmie wszystkie decyzje. „Jeśli Bóg pozwoli, granica będzie spokojna i stabilna, a nasze narody będą na zawsze żyć w przyjaźni i harmonii” – dodał Kamczybek Taszijew. 

Dziennikarz Nurgazy Anarkułow, bliski Kamczybekowi Taszijewowi, napisał na swoim profilu na Facebooku, że jest to dokument o znaczeniu historycznym, który po raz pierwszy od trzydziestu lat zakłąda rezygnację strony tadżyckiej „z wszystkich jej roszczeń”. Odpowiadając jednak na pytanie dziennikarzy radia Azattyk o treść porozumienia, specjalny przedstawiciel rządu Kirgistanu ds. delimitacji i demarkacji granic Nazirbek Borubajew zalecił kierowanie się oficjalnymi informacjami. Długość granicy kirgisko-tadżyckiej wynosi 972 km, z czego na razie około 2/3 linii granicznej przeszło proces delimitacji. 

Kwestie graniczne wielokrotnie wywoływały konflikty  między obydwoma krajami. Do ostatniej eskalacji doszło 16 września 2022 roku. Strony użyły wówczas czołgów, transporterów opancerzonych i dronów. W czasie walk zginęło 63 obywateli Kirgistanu i  ewakuowano ponad 142 tysiące mieszkańców obwodu batkeńskiego.  Tadżykistan poinformował o dwóch ofiarach śmiertelnych wśród żołnierzy i 41 ofiarach cywilnych. Według szacunków tadżyckiej redakcji Radia Wolna Europa straty strony tadżyckiej wyniosły 81 zabitych. 

Źródło: Mediazona CA 

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium