Dyplomy gruzińskich uczelni będą uznane w Europie

30-04-19 Promocja 0 comment

Gruzja zostanie członkiem Europejskiego Stowarzyszenia na rzecz Zapewnienia Jakości w Szkolnictwie Wyższym (ENQA), dzięki czemu dyplomy gruzińskich uczelni będą  automatycznie uznawane w Europie – poinformowała służba prasowa Ministerstwa Edukacji, Nauki, Kultury i Sportu Gruzji.

Ministerstwo Edukacji złożyło wniosek o członkostwo w ENQA w lutym br.. Prezydium Europejskiego Stowarzyszenia na rzecz Zapewnienia Jakości w Szkolnictwie Wyższym rozpatrzyło wniosek na dziewiątym dorocznym forum, które odbyło się 25 kwietnia w Estonii. Gruzja stanie się  oficjalnie członkiem stowarzyszenia po zakończeniu szeregu ustalonych procedur – nastąpi to na posiedzeniu Zgromadzenia ENQA tej jesieni.

„Europejskie Stowarzyszenie na rzecz Zapewnienia Jakości Szkolnictwa Wyższego jest główną siłą napędową rozwoju jakości edukacji w Europie. Członkostwo w stowarzyszeniu oznacza przyznanie, że standardy i procedury oceny istniejących uniwersytetów w Gruzji będą spełniać europejskie standardy i procedury (…). W przyszłości oznacza to większą internacjonalizację krajowego systemu edukacji, zwiększenie konkurencyjności gruzińskich uniwersytetów i międzynarodowe uznanie”- powiedział minister edukacji Michaił Batiaszwili.

Zdaniem ministra, w podjęciu tej decyzji dużą rolę odegrała inicjatywa gruzińskiego rządu, który dąży do stałego wzrostu finansowania systemu edukacji. Program zainicjował premier Mamuka Bachtadze. Zgodnie z planem szefa rządu budżet na edukację będzie wzrastać corocznie i do 2022 r. wyniesie 6% PKB. Aby rozwiązać problemy nagromadzone w systemie, każdego roku budżet Ministerstwa Edukacji zostanie  zwiększony  o 500 mln lari (185,8 mln dolarów).

Źródło: newsgeorgia.ge
Opracowanie: BIS – Biuletyn Informacyjny Studium