Estońska opozycja zapowiada przejście całego systemu edukacji na język estoński

14-09-18 Promocja 0 comment

14.09.2018

Na spotkaniu zarządu największej estońskiej opozycyjnej Partii Reform ustalono trzy główne wyborcze punkty programowe w dziedzinie edukacji: wprowadzenie systemu edukacji w języku estońskim, zaczynając od szóstego roku życia i wzrost wynagrodzenia nauczycieli do  ponad 2000 euro.

Według reformatorów, jednym z pierwszych zadań następnego ministra edukacji powinna być decyzja o  przejściu na system edukacji w języku estońskim od przedszkola (teraz podobny program, który wywołuje protesty mniejszości rosyjskojęzycznej, realizuje Łotwa i Ukraina).

„Obecna  rosyjskojęzyczna szkoła kształci ludzi, którzy żyją w alternatywnym świecie  i którzy na rynku pracy odbijają się od szklanego sufitu. W związku z tym konieczne jest jak najszybsze  przejście na system nauczania  w języku estońskim, a to wymaga  reorganizacji szkolnictwa  i wyszkolenia nauczycieli” – powiedział były minister edukacji z ramienia Partii Reform Jürgen Ligi.

Zgodnie z programem „reformatorów„, rozpoczęcie edukacji  w Estonii następowałoby po ukończeniu sześciu lat. W przedszkolach dzieci miałyby się uczyć czytania, pisania i pierwszego języka obcego.

Partia Reform zamierza także  zwiększyć średnią pensję nauczyciela do ponad 2000 euro w ciągu czterech lat. W ciągu 10u lat wynagrodzenie nauczyciela miałoby dwukrotnie przewyższać średnią krajową.

W tej chwili Partia Reform jest w opozycji, poprzednio rządziła jednak przez dwie kadencje. Wybory parlamentarne w Estonii odbędą się w marcu 2019 r.

Źródło: DELFI Žinios, Lietuvos rytas, DELFI.lv, Eesti Rahvusringhääling