Francja i Niemcy otwierają nowe Instytuty Kultury

31-01-19 Promocja 0 comment

Niemcy i Francja podpisały porozumienie o otwarciu czterech wspólnych instytutów kultury, min w Biszkeku (stolica Kirgistanu), Rio de Janeiro (Brazylia), Erbile (stolica Irakskiego Kurdystanu) oraz Palermo (Włochy).

W każdej z tych  instytucji zostanie zatrudniony dwujęzyczny personel; kadra zarządzająca zostanie mianowana przez  Institut Français lub Goethe-Institut.

„Połącząne Instytuty pokażą, że współpraca europejska w dziedzinie kultury może odnieść sukces tylko wtedy, kiedy przyzwyciężamy swoje  narodowościowe uprzedzenia „, – powiedziała Michelle Müntefering, sekretarz państwowa ds. międzynarodowej polityki kulturowej przy MSZ Niemiec (prywatnie małżonka Franza Münteferinga – niemieckiego polityka, deputowanego do Bundestagu z ramienia SPD).

Po 2020 r. zaplanowano otwarcie jeszcze sześciu takich wspólnych instytutów w innych krajach , docelowo ma ich być  10.

Źródła: theartnewspaper.com, kurdistan.ru