Gdy partie rozmawiają w Rydze o rządzącej koalicji, w Dyneburgu rozpadła się koalicja samorządowa, „rosyjskojęzyczni” odzyskują wpływy

24-10-18 Promocja 0 comment

W Radzie Miejskiej Dyneburga (łot. Daugavpils) upadła rządząca koalicja, sformowana przez przewodniczącego rady Richardsa Eigimsa, po tym, jak z porozumienia wyszła Partia Łatgalska z Jānisem Lāčplēsisem.

Powodem decyzji były rozbieżności dotyczące personaliów  – poszło o szefostwa dwóch komitetów Rady,  którego pozbawiono  Łatgałów.

W związku z tym Jānis Lāčplēsis oświadczył  mediom, że porozumienie koalicyjne między Partią Łatgalską a „Naszą Partią” Eigimsa faktycznie przestaje obowiązywać

„Radni z Partii Łatgalskiej są gotowi kontynuować prace w Radzie Miejskiej i zapewniamy, że będziemy realizować rozpoczęte przez nas programy. By Rada mogła działać efektywnie, jesteśmy gotowi rozpocząć konsultacje z innymi siłami politycznymi” – powiedział Jānis Lāčplēsis.

Z kolei poseł opozycyjnej, prorosyjskiej partii „Zgoda” Andrejs Elksniņš, który wcześniej stracił stanowisko burmistrza Dyneburga, powiedział, że obaj byli koalicjanci  zwrócili się do „Zgody” z propozycją zmiany władz Rady Miejskiej i stworzenia nowej koalicji .

Po wyborach samorządowych w 2017 r. Elksniņš zawiązał  koalicję z Eigimsem, pozostawiając w opozycji długoletniego burmistrza miasta Lāčplēsisa. Wkrótce jednak  pojawiły się spory wśród koalicjantów,  we wrześniu ubiegłego roku Elksniņš stracił stanowisko burmistrza, a Eigims i Lāčplēsis zawarli umowę koalicyjną.

Dyneburg  drugie co do wielkości  po Rydze  miasto na Łotwie, jest w 90 proc. rosyjskojęzyczne.

Tymczasem w Rydze po wyborach parlamentarnych trwają rozmowy w sprawie koalicji. Mimo, ze większość głosów zdobyła prorosyjska  „Zgoda”, obecnie inicjatywę utworzenia rządu  przejęły partie  „łotewskie” : Nowa Partia Konserwatywna, populistyczny ruch „KPV LV” i liberalny ruch „Dla rozwoju / Za!”.

Po konsultacjach z partiami politycznymi, które odbyły się w dniach 18–19 października, prezydent Raimonds Vejonis ogłosił, że rozważy kandydaturę Aldisa Gobzemsa („KPV LV”), Janisa Bordansa (Nowi konserwatyści) albo Artisa Pabriksa („Dla rozwoju / Za!”) na stanowisko premiera.

Źródło: DELFI Žinios, Lietuvos rytas, DELFI.lv, Eesti Rahvusringhääling

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium