Granica kirgisko-tadżycka: postępy demarkacji i delimitacji

15-12-23 Promocja 0 comment

Kirgistan i Tadżykistan uzgodniły 90% wspólnej granicy. Takie informacji upubliczniono po spotkaniu współprzewodniczących delegacji rządowych ds. wytyczenia granic – szefa Państwowego Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego Kirgistanu KamczybekaTaszijewa i szefa Państwowego Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego Tadżykistanu Saimumina Jatimowa – które odbyło się 12 grudnia w mieście Batken.

„Dzisiaj wykonano już naprawdę ogrom pracę, przejechaliśmy ponad 120 km i co do zasady doszliśmy do porozumienia w tych kwestiach. Jeśli weźmiemy pod uwagę całkowitą długość granicy państwowej, to mogę powiedzieć, a KamczybekKydyrszajewicz może potwierdzić, że wytyczono już ponad 90% granicy państwowej.Jesteśmy naprawdę bliscy rozwiązania tych problemów” – powiedział Jatimow. Jego zdaniem komisja niezwykle odpowiedzialnie podchodzi do rozwiązywania kwestii granicznych, a jej członkowie realizują dokładnie instrukcje głów państw. Taszijewpowiedział, że na podstawie wyników prac komisji międzyrządowej osiągnięto porozumienia w sprawie większości granicy. „To ponad 90%. Myślę, że uzgodnione obszary zostaną wkrótce opisane. Pozostało nam jeszcze kilka odcinków, nad którymi wkrótce zakończymy prace” – powiedział szef Państwowego Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego Kirgistanu. Jego zdaniem, w tej chwili prace nad kontrowersyjnymi obszarami, co do których pojawiały się wątpliwości, są już prawie ukończone. Jatimowzauważył, że do zakończenia demarkacji i delimitacji całej granicy państwowej pozostało tylko kilka spotkań.

11 grudnia, prezydent Kirgistanu Sadyr Żaparow poinformował, że zakończenie wszystkich prac nad wytyczeniem granicy kirgisko-tadżyckiej planowane jest na wiosnę 2024 roku. Wcześniej zapowiadał, że prace te zakończą się do końca tego roku. Tylko w ciągu ostatnich trzech miesięcy strony ogłosiły porozumienie w sprawie prawie 100 kilometrów granicy państwowej. Na ostatnim spotkaniu 1 grudnia w mieście BustonJatimow i Taszijew oświadczyli, że podjęli fundamentalne decyzje w sprawie strategicznych obszarów delimitacji i demarkacji granicy państwowej.

Napięcia graniczne pomiędzy Kirgistanem i Tadżykistanem  regularnie powtarzajace się od rozpadu ZSRS w 1991, były efektem braku delimitacji i demarkacji granic . Przezlata sytuacja  się zaostrzała się wraz z narastaniem problemów lokalnychsporów o dostęp do ziem uprawnych i pastwisk oraz źródeł wody w warunkach coraz większegoprzeludnienia obszarów spornych. Trudno przesądzić czy  przyspieszenie procesudelimitacji i demarkacji granic  zdoła w pełni  rozwiązać wieloletnie  spory, chociaż nauspokojeniu sytuacji zalezy odgrywającym coraz większą rolę w regionie Chinom. (przyp.red)

Źródło: Fergana Agency

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium