Gruziński rząd chce inwestować w edukację

08-03-19 Promocja 0 comment

Przez cztery najbliższe lata władze Gruzji będą stopniowo zwiększać finansowanie systemu edukacji, co w przyszłości pozwoli krajowi znaleźć się na liście państw skoncentrowanych na rozwoju kapitału ludzkiego – poinformował premier Mamuka Bachtadze.

Jeszcze w sierpniu 2018 r. rząd ogłosił rozpoczęcie gruntownej reformy systemu edukacji. Jej inicjatorem był minister Edukacji, Nauki, Kultury i Sportu, Michaił Batiaszwili.

7 marca br. premier i minister edukacji zaprezentowali projekt  „Edukacja drogą ku wolności”. Przewiduje on  zwiększenie finansowania, a co za tym idzie budowę dodatkowych  przedszkoli, szkół, uniwersytetów i szkół zawodowych we wszystkich regionach Gruzji. „Oznacza to, że edukacja przedszkolna i ogólna szybko osiągnie poziom europejski, a nauczyciel stanie się jednym z najlepiej opłacanych zawodów” – powiedział Bachtadze.

Według premiera, budżet przeznaczony na system edukacji będzie rósł z roku na rok, a do 2022 roku wyniesie 6% PKB. „Finansowanie edukacji będzie rosło corocznie i osiągnie maksimum w 2022 roku, a gwarantem reformy będzie nowe ustawodawstwo – „Ustawa o równości edukacyjnej”, która zobowiąże przyszłe rządy do utrzymania tego wskaźnika przez następne dziesięciolecia.

Premier jest przekonany, że zwiększenie funduszy przeznaczonych na system edukacji przyciągnie inwestycje sektora prywatnego. Według Bachtadzego, dzięki temu edukacja stanie się dominującym sektorem wzrostu gospodarczego.

Źródło: ekhokavkaza.com

Opracowanie: BIS – Biuletyn Informacyjny Studium