Gruzińskie Marzenie: USAID sfinansowało szkolenie dot. zamachu stanu w Gruzji

02-10-23 Promocja 0 comment

Lider Gruzińskiego Marzenia Irakli Kobachidze skomentował oświadczenie Państwowej Służby Bezpieczeństwa Gruzji (PSBG), zgodnie z którym USAID (U.S. Agency for International Development) zaprosiło członków organizacji CANVAS do przeprowadzenia szkolenia dla gruzińskich organizacji pozarządowych. Według gruzińskich służb, szkolenie miało pomóc przedstawicielom sektora cywilnego w przeprowadzeniu zamachu stanu w Gruzji.

Według PSBG 25 września 2023 r. obywatele Serbii Sinisa Sikman, Jelena Stoisic i Slobodan Djinovic przybyli do Gruzji na zaproszenie programu USAID East-West Management Institute. Wszyscy oni mieli być powiązani z rewolucyjnymi wydarzeniami w Gruzji w 2003 roku, a w różnych latach mieli również mieć związki z podobnymi procesami w Serbii, na Ukrainie i w innych krajach. Według rzecznika służb, aktywnie szkolili w metodach kształtowania nastrojów protestacyjnych i taktyce organizowania wieców. Sinisa Sikman i Slobodan Djinovic są byłymi członkami organizacji Otpor, będącej w Serbii odpowiednikiem gruzińskiej organizacji Khmara.

Według służb bezpieczeństwa zgłoszonym powodem ich przyjazdu do Gruzji było przeprowadzenie szkolenia dla grup osób z sektora kultury w zakresie „strategicznej walki bez użycia przemocy”, ale dochodzenie wykazało, że nie był to jedyny cel. Prawdziwym powodem wizyty miało być nawiązanie kontaktów między tymi młodymi ludźmi a wpływowymi organizacjami pozarządowymi oraz przeprowadzenie szkoleń, które miały stać się zalążkiem destrukcyjnych i nielegalnych działań zaplanowanych na październik-grudzień tego roku w Gruzji.

„Osoby te zostały przeszkolone w zakresie działań przeciwko grupom docelowym, w szczególności rządowi, Cerkwi Prawosławnej, PSBG i innym agencjom, a także w zakresie techniki organizowania pikiet i sztucznych korków na drogach oraz ustawiania namiotów przed budynkami administracyjnymi, wywoływania zakłóceń w strukturach organów ścigania, siłowej reakcji na ich uzasadnione żądania.

Słuchacze byli przygotowywani na zatrzymania i przeszkoleni w zakresie sposobów oporu, finansowania uczestników wiecu, inwazji na budynek parlamentu, odłączenia kanałów nadawczych i przejęcia władzy, zniszczenia legalnie wybranego rządu Gruzji” – podano w oświadczeniu.

Jak powiedział lider Gruzińskiego Marzenia Irakli Kobachidze, USAID powinna wyjaśnić, dlaczego sfinansowała szkolenie, którego bezpośrednim celem było przygotowanie rewolucji w Gruzji oraz otwarcie drugiego frontu na Ukrainie. Lider partii rządzącej podkreślił, że władze nie pozwolą ani na rewolucję, ani na drugi front.

Jeszcze w połowie września br. Państwowa Służba Bezpieczeństwa Gruzji oświadczyła, że grupa osób działających na terytorium Gruzji i za granicą planuje zdestabilizować sytuację poprzez zorganizowanie zamieszek w kraju  w okresie październik grudzieńtego roku. Ich ostatecznym celem ma być siłowa zmiana rządu.

Źródło: sova.news

Opracowanie: BIS –  Biuletyn Informacyjny Studium