Gruzja wprowadzi program ochrony języka abchaskiego

31-10-17 Promocja 0 comment

Rząd Gruzji planuje wprowadzenie państwowego programu ochrony i rozwoju języka abchaskiego. W ramach programu planowane jest finansowanie projektów edukacyjnych, których celem będzie nauczanie i ochrona języka abchaskiego.

Inicjatywę tę przestawił premier Giorgi Kwirikaszwili na sesji parlamentu, stwierdzając m.in: „Wierzę, że nasze szczere i pełne zrozumienia podejścia do języka i kultury abchaskiej stanie się punktem zwrotnym w odbudowaniu spalonych mostów, które są niezbędne dla zjednoczenia”.

Zgodnie z gruzińską konstytucją, język abchaski jest jednym z oficjalnych (obok gruzińskiego) języków Autonomicznej Republiki Abchazji. Znajdujące się w Tbilisi abchaskie władze (ewakuowane z Suchumi podczas konfliktu w latach 90-tych i będące jedynym uznawanym przez Gruzję samorządem Abchazji) od 2015 koordynują program nauczania języka abchaskiego w czterech szkołach w Tbilisi, Zugdidi i Senaki, a od 2017 także w dwóch szkołach w Batumi.

Źródło: civil.ge

Opracowanie: BIS – Biuletyn Informacyjny Studium