Kirgistan: likwidacja Radia Azattyk

25-03-23 Promocja 0 comment

Leninowski Sąd Rejonowy w Biszkeku zalecił przeprowadzenie ekspertyzy językowej materiału wideo z dnia 16 września przygotowanego przez telewizję „Current Time. Azja”. Materiał dotyczył wrześniowych starć w regionie Batken. Decyzja sądu w tej sprawie zapadła 24 marca na posiedzeniu w sprawie pozwu Ministerstwa Kultury o likwidację działalności Azattyk Media jako instytucji medialnej.Rozpatrzenie pozwu Ministerstwa Kultury o zakończenie działalności Azattyk Media jako placówki medialnej zostało wstrzymane do czasu uzyskania ekspertyzy.

W październiku 2022 roku Ministerstwo Kultury zablokowało portal Azattyk na dwa miesiące z powodu szerzenia rzekomo nieprawdziwych informacji o wrześniowym konflikcie granicznym. Ministerstwo Kultury poinformowało, że materiał wideo telewizji „Current Time” (podlega strukturze Radia Wolna Europa) zatytułowany „Ciężkie walki na granicy Kirgistanu i Tadżykistanu” zawierał „elementy mowy nienawiści, niepotwierdzone informacje o rzekomym ataku na Tadżykistan ze strony kirgiskiej”. Później resort wyjaśnił, że blokada strony będzie trwała, dopóki telewizja nie usunie materiałów, które ministerstwo uznaje za niewiarygodne. W tym czasie prezes koncernu medialnego Radio Wolna Europa, Jamie Fly, stwierdził, że blokowanie portalu Azattyk uważa za prześladowanie wolnych mediów. W styczniu 2023 roku Ministerstwo Kultury złożyło pozew o zakończenie działalności instytucji Azattyk Media jako placówki medialnej.

To właśnie Ministerstwo Kultury wnioskowało o przeprowadzenie ekspertyzy językowej. Prawnicy reprezentujący Azattyk Media sprzeciwili się temu. Podkreślili, że Ministerstwo Kultury powinno było przeprowadzić taką kontrolę przed zablokowaniem stron internetowych Azattyka, a wyznaczenie  kontroli bez wszczęcia postępowania karnego w tej sprawie jest naruszeniem prawa.

Ekspertyzę językową przeprowadzi Państwowa Służba Kryminalna podlegająca Ministerstwu Sprawiedliwości. Placówka odpowiedzialna za przeprowadzenie badania musi odpowiedzieć na pytanie, czy materiał wideo przygotowany przez „Current Time. Azja” zawiera jakiekolwiek oznaki podżegania do nienawiści na tle etnicznym oraz propagowania wojny.

Źródło: Kloop

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium