Kirgistan: obrońca praw człowieka skarży się w sądzie

13-02-20 Promocja 0 comment

Obrońca praw człowieka Azimżan Askarow, oskarżony w 2010 r. o organizację masowych zamieszek, nawoływanie do nienawiści na tle etnicznym oraz współudział w zabójstwie na tle etnicznym, pozwał rząd Kirgistanu za niewykonania decyzji Komitetu Praw Człowieka ONZ.

Komitet Praw Człowieka ONZ wezwał Kirgistan do ponownego zbadania sprawy Azimżana Askarowa i natychmiastowego zwolnienia opozycjonisty. Jednak zdaniem obrońcy praw człowieka decyzja organizacji międzynarodowej została zignorowana, w związku z czym złożył on pozew w Sądzie Okręgowym w Biszkeku.

Azimżan Askarow jest 69-letnim działaczem na rzecz praw człowieka z południowego Kirgistanu, który zasłynął ze swych protestów przeciwko torturom stosowanym przez policję. Został zatrzymany 15 czerwca 2010 r. podczas rozruchów etnicznych w południowej części kraju. Podczas procesu Askarow zapewniał o swojej niewinności. 15 września 2010 r. Sąd skazał go na dożywocie.

W grudniu 2019 r. Sąd Najwyższy Kirgistanu częściowo uwzględnił skargę kasacyjną adwokata Waleriana Wachitowa reprezentującego Askarowa i wycofał część oskarżeń, wyrok dożywocia pozostawił jednak w mocy.

W styczniu 2020 r. na 35-ej sesji grupy roboczej Rady Praw Człowieka ONZ Kirgistanowi ponownie zalecono niezwłoczne uwolnienie Azimżana Askarowa zgodnie z decyzją Komitetu Praw Człowieka ONZ

Źródło: Mediazona. Azja Środkowa

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium