Kirgistan: zmiany w rządzie

06-10-22 Promocja 0 comment

3 października kancelaria prezydenta Sadyra Żaparowapoinformowała, że ​​minister kultury Azamat Żamankulowi minister transportu Erkinbek Osojew podali się do dymisji z własnej woli. Natomiast minister energetyki Doskul Bekmurzajew oraz minister edukacji AłmazbekBeiszenalijew zostali zwolnieni, ponieważ są obecnie przedmiotem śledztwa w sprawie karnej dotyczącej korupcji.

Dymisje te świadczą o pewnym zamieszaniu w kirgiskim rządzie, który został dotknięty falą skandali korupcyjnych i walk wewnętrznych. Kilku ministrów było w stanie przez dłuższy czas utrzymać się na stanowisku pomimo oskarżeń prokuratorów o udział w nielegalnych machinacjach finansowych. 13 września Prokuratura Generalna poinformowała, że ​​prowadzi śledztwo w sprawie Bekmurzajewa w związku z podejrzeniem o oszukanie prywatnej firmy na 15 milionów somów (około 183 tysięcy dolarów) podczas remontu kompleksu wypoczynkowego. Mimo toczącego się śledztwa Bekmurzajewowi udało się pozostać na czele Ministerstwa Energetyki przez prawie trzy tygodnie. Z kolei Beiszenalijewowi nie udało się utrzymać stanowiska szefa Ministerstwa Edukacji. Został zatrzymany 28 września, po tym jak sąd orzekł, że powinien pozostać w więzieniu przez co najmniej dwa miesiące w oczekiwaniu na dochodzenie w sprawie zarzutów dotyczących wyłudzenia łapówki w wysokości 110 tysięcy dolarów za zapisywanie obcokrajowców na lokalne uniwersytety. Oznacza to, że Ministerstwo Edukacji było kierowane przez pięć dni przez urzędnika siedzącego za kratkami. Niewielu jednak zdołało wytrzymać tak długo, jak Alimkadyr Beiszenalijew (nie związany z byłym ministrem edukacji). Beiszenalijewzostał aresztowany w swoim biurze na początku czerwca przez kilkunastu uzbrojonych w karabiny i zamaskowanych funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa i biura Prokuratora Generalnego. Postawiono mu później siedem zarzutów, w tym korupcji, brania łapówek i nadużywania stanowiska. Żaparow zwolnił go z funkcji ministra zdrowia dopiero 19 sierpnia.

Innym głośnym ostatnio celem prokuratury stał się Tengiz Bolturuk, długoletni bliski sojusznik Żaparowa. Kiedy urzędnicy państwowi przejęli  kontrolę nad kopalnią złota Kumtor od inwestorów z Kanady w maju 2021 roku Bolturuk został mianowany zewnętrznym zarządcą kopalni. Później przejął stery zupełnie nowego holdingu rządowego o nazwie Great Nomads Heritage, który stał się prawdopodobnie najważniejszym graczem  krajowego przemysłu wydobywczego. 13 września Bolturuk i dwóch jego podwładnych zostałozatrzymanych pod zarzutem przestępstw finansowych.

Niektórzy z zatrzymanych twierdzą, że stali się ofiarami rozgrywek politycznych. Bekmurzajew powiedział serwisowi informacyjnemu Kaktus,  że jest ofiarą osobistej wendety prokuratora generalnego KurmankulaZuluszeea. Także broniący się przed oskarżeniami, Beiszenalijew, były minister zdrowia, oskarżył Zuluszewa o wszczynanie śledztw z przyczyn osobistych.

Źródło: Eurasianet

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium