Koronawirus: aktualna sytuacja na Kaukazie Południowym

25-04-20 Promocja 0 comment

GRUZJA

W Gruzji potwierdzono 431 przypadków zarażenia koronawirusem. 5 osób zmarło, 114 wyzdrowiało.

24 kwietnia premier Giorgi Gacharia przedstawił antykryzysowy plan pomocy, obejmującej osoby prywatne i przedsiębiorstwa. W ciągu kolejnych sześciu miesięcy rząd będzie wypłacał 200 GEL (63 USD) miesięcznie osobom, które straciły pracę z powodu pandemii. Jak szacują władze, z pomocy tej skorzysta około 350 tysięcy osób. Gacharia poinformował także, iż przedsiębiorstwa, które nie zwolniły swoich pracowników, otrzymają dotacje. Ponadto, wynagrodzenia poniżej 750 GEL (240 USD) miesięcznie przez najbliższe sześć miesięcy będą zwolnione z podatku dochodowego, a przy wynagrodzeniach poniżej 1500 GEL (470 USD) z podatku zostanie zwolnione pierwsze 750 GEL. Osoby samozatrudnione, które mogą udowodnić, że utraciły źródło dochodu, otrzymają jednorazowy zasiłek w wysokości 300 GEL (94 USD). Ludzie zagrożeni ubóstwem bądź wykluczeniem społecznym, w tym osoby niepełnosprawne, a także rodziny z trójką i więcej dzieci będą dodatkowo otrzymywać co miesiąc zasiłek w wysokości 100 GEL (30 USD). Premier zapowiedział również, że od 2021 roku wysokość emerytur wzroście o co najmniej 20 GEL miesięcznie (6,30 USD), a dla osób powyżej 70 roku życia – o co najmniej 25 GEL (7,90 USD) miesięcznie (obecnie wysokość emerytury wynosi 220 GEL).

Na walkę ze skutkami pandemii Komisja Europejska przyznała Gruzji kredyt w wysokości 150 milionów EUR.

Gacharia poinformował, że wprowadzone z powodu pandemii ograniczenia będą stopniowo znoszone. W pierwszej kolejności, od poniedziałku 27 kwietnia w kraju przestanie obowiązywać zakaz przemieszczania się samochodami osobowymi, w tym taksówkami. Na dwa dni, 27 i 28 kwietnia, zostanie też zniesiony zakaz przemieszczania się prywatnymi pojazdami pomiędzy zamkniętymi dotychczas miastami: Tbilisi, Rustawi, Kutaisi i Batumi.

Ponownie zaczną funkcjonować niektóre otwarte rynki rolne, a firmy zajmujące się sprzedażą i oferujące dostawy przez Internet będą mogły działać w normalnym trybie (do tej pory dopuszczona była jedynie sprzedaż żywności). Nadal obowiązywać będzie nakaz noszenia masek w miejscach publicznych oraz zachowywania dystansu miedzy osobami. Premier zaznaczył, że ograniczenia mogą zostać ponownie wprowadzone w przypadku, gdy sytuacja w kraju się pogorszy. Wiadomo też, że placówki edukacyjne powrócą do normalnej pracy najwcześniej we wrześniu.

Władze zmniejszyły wysokość mandatów wystawianych za naruszenie zasad kwarantanny i samoizolacji. Grzywny zostały zmniejszone z 3000 lari (950 USD) do 2000 lari (630 USD) dla osób fizycznych oraz z 15000 lari (4800 USD) do 10000 lari (3200 USD) dla osób prawnych. Przypadki powtórnego naruszania zasad stanu wyjątkowego lub kwarantanny będą podlegały karze sześciu lat pozbawienia wolności.

ARMENIA

W Armenii potwierdzono 1596 przypadków zarażenia koronawirusem. 27 osób zmarło, 728 wyzdrowiało.

Władze ogłosiły zniesienie ograniczeń przemieszczania się między regionami oraz usunięcie punktów kontrolnych. Transport publiczny między gminami i w ich obrębie jest nadal zabroniony. Miasta, z dużą liczbą przypadków korona wirusa pozostaną w izolacji. Zniesiono natomiast zakazy dotyczące szeregu rodzajów działalności gospodarczej, przede wszystkim w sferze produkcji i komunikacji. Według władz sytuacja w kraju jest pod kontrolą i jeśli to się utrzyma, wkrótce zniesione zostaną ograniczenia dotyczące innych działów gospodarki.

AZERBEJDŻAN

W Azerbejdżanie potwierdzono 1548 przypadków zarażenia koronawirusem. 20 osób zmarło, 948 wyzdrowiało.

Władze podjęły decyzję o zniesieniu części ograniczeń wprowadzonych w związku z pandemią. Od 27 kwietnia dozwolona jest działalność w wielu sferach handlu i usług, takich jak: indywidualne szkolenia i korepetycje (z wyjątkiem zajęć grupowych), sprzątanie, usługi krawieckie, punkty ksero i studia fotograficzne, lombardy, a także sprzedaż książek, gazet i artykułów piśmienniczych, sprzedaż kosmetyków, odzieży, obuwia, wyrobów skórzanych oraz biżuterii. Dopuszczono również otwarcie punktów sprzedaży i naprawy urządzeń elektronicznych, samochodów i mebli. Ponadto dopuszcza się sprzedaż produktów chemicznych, roślin, maszyn oraz produktów rolnych.

Źródło: newsgeorgia.ge, oc-media.org, ekhokavkaza.com, vestikavkaza.ru

Opracowanie: BIS – Biuletyn Informacyjny Studium