Koronawirus: aktualna sytuacja na Kaukazie Południowym

26-03-20 Promocja 0 comment

GRUZJA

W Gruzji potwierdzono 73 przypadki zarażenia koronawirusem.

Premier Gruzji Giorgi Gacharia poinformował, że mimo pierwotnych założeń zajęcia w szkołach i na uniwersytetach mogą nie ruszyć nawet pod koniec kwietnia. W związku z tym władze podjęły decyzję, że lekcje dla uczniów szkół będą transmitowane codziennie w telewizji publicznej. Wcześniej system taki wprowadziła Armenia. Na początku marca gruzińskie uczelnie wyższe dostały nakaz prowadzenia ze studentami zajęć online, władze podkreśliły jednak, że zdają sobie sprawę z trudnej sytuacji materialnej wielu mieszkańców i mają świadomość, iż nie każdy ma dostęp do Internetu. 

Zachodnioeuropejska Eparchia Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego, która obejmuje 57 parafii w sześciu krajach europejskich: we Włoszech, Francji, Szwajcarii, Hiszpanii, Portugalii i na Malcie, podjęła decyzję o przeprowadzaniu nabożeństw bez udziału wiernych, którzy będą mogli śledzić liturgię online. Kościoły pozostaną otwarte w soboty i niedziele oraz święta wyłącznie dla modlitw indywidualnych. 

Tymczasem zgodnie z decyzją patriarchatu Gruzji, w kraju wszystkie obrzędy i nabożeństwa mają odbywać się bez zmian. Ograniczenia będą dotyczyć jedynie liczby wiernych w kościele, którzy powinni zachowywać bezpieczną odległość od siebie. Nadal niewiadomo, jak ma to wyglądać w praktyce, gdyż Gruziński Kościół Prawosławny nie osiągnął dotychczas porozumienia z władzą, która potwierdziła, że ograniczenia zakazujące zgromadzeń powyżej dziesięciu osób dotyczą również praktyk religijnych.

ARMENIA

W Armenii potwierdzono 265 przypadków zarażenia koronawirusem.

24 marca władze kraju ogłosiły wprowadzenie poważnych ograniczeń swobody przemieszczania się, które potrwają co najmniej tydzień. Obywatele mogą od tej pory opuszczać domy tylko w przymusowej sytuacji (dozwolone jest m.in. wyjście do sklepu). 

Specjalnie powołana na czas epidemii komendantura ma ściśle monitorować ruch na ulicach, a obywatele podczas każdego wyjścia z domu mają wypełniać specjalne kwestionariusze, które muszą mieć przy sobie. W kwestionariuszach należy podać swój adres domowy, cel wyjścia z domu, a także nazwę i adres miejsca, do którego się zmierza.

W trosce o osoby starsze wszystkie sklepy spożywcze od godziny 10 do 12 będą obsługiwać wyłącznie osoby powyżej 65 roku życia.

Władze Armenii ogłosiły też wstrzymanie funkcjonowania całego transportu publicznego między regionami do 31 marca.

AZERBEJDŻAN

W Azerbejdżanie potwierdzono 87 przypadków zarażenia koronawirusem.

23 marca rząd Azerbejdżanu ogłosił, że od 24 marca do 20 kwietnia w całym kraju obowiązywać będzie stan kwarantanny. 

W tym czasie osoby powyżej 65 roku życia nie mogą opuszczać swoich domów, osobom starszym żyjącym samotnie zapewniona będzie pomoc socjalna. Jedynie pracownicy medyczni powyżej 65 roku życia mają nadal wykonywać swoje obowiązki.

Wszystkie granice lądowe i powietrzne zostają zamknięte. Powracających do kraju obywateli czekać będzie obowiązkowa, trwająca od 14 do 21 dni kwarantanna. Ruch między Baku, Sumgaitem i Półwyspem Apszerońskim, a pozostałymi częściami kraju nadal pozostaje ograniczony (ograniczenia nie dotyczą transportu towarów oraz pojazdów ratowniczych). Ponadto na terenie całego kraju zawieszono międzyregionalny i międzymiastowy transport publiczny. Aby zminimalizować korzystanie z transportu podziemnego w Baku wystartowały specjalne połączenia autobusowe realizujące przejazdy zgodne z trasą metra.

Zakazane są zgromadzenia liczące powyżej 10 uczestników. Władze rekomendująponadto dbanie o zachowywanie 2-metrowych odległości między osobami w miejscach publicznych. 

Zamknięte zostałycentra handlowe, w których  czynne pozostają jedynie sklepy spożywcze oraz apteki. Restauracje i kawiarnie mogą działać tylko w godzinach 12:00-15:00. 

Władze Azerbejdżanu ogłosiły, że wszyscy cudzoziemcy przebywający obecnie w kraju, których wizy tracą ważność między 24 marca a 30 kwietnia, nie muszą ubiegać się o przedłużenie tymczasowego pobytu.

Tymczasem azerbejdżańscy opozycjoniści donoszą o aresztowaniach i prześladowaniach ze strony władzy po ostatnim przemówieniu prezydenta Ilhama Alijewa, który nazwał opozycję piątą kolumną. 

W związku ze zmianami w prawodawstwie, zakazującymi rozpowszechniania szkodliwych informacji, kilka osób zostało wezwanych na policję z powodu napisania postów o koronawirusie na portalu Facebooku. Według wezwanych, zostali oni zmuszeni do usunięcia postów i otrzymali ostrzeżenie.

Źródło: newsgeorgia.ge, oc-media.org, jam-news.net,

Opracowanie: BIS – Biuletyn Informacyjny Studium