Kum Putina na Ukrainie próbował sądownie zablokować dystrybucję niewygodnej dla siebie książki, wywołał odwrotny efekt

20-10-20 Promocja 0 comment

Kijowski Sąd Okręgowy 19 października 2020 nakazał ukraińskiemu historykowi Wachtangowi Kipianiemui  wydawnictwu „Vivat” usunięcie z książki „Sprawa Wasyla Stusa” wszelkich informacji na temat Wiktora Medwedczuka, który był obrońcą z urzędu Stusa w czasach sowieckich, oraz zakazał dystrybucji książki. W ten sposób sąd zareagował na  pozew Medwedczuka – jednego z liderów prorosyjskiej partii „Platforma Opozycyjna – Dla Życia”, który apelował o „prawo do poszanowania honoru, godności oraz  ochrony reputacji biznesowej”.

Jednak po decyzji sądu, cały nakład książki Wachtanga Kipianiego, publikującej materiały archiwalne w sprawie dysydenta, jednego z najwybitniejszych ukraińskich poetów XX wieku, został wyprzedany w ciągu godziny (około 20 tys. egzemplarzy), a autor i wydawca zapowiadają dodruk kolejnych 3,5 tys. 

Dyrektor marketingu wydawnictwa „Vivat” KaterynaAwramczuk poinformowała, że ​​nowe egzemplarzy książki będą dodrukowane  do czasu uprawomocnienia się  decyzji sądu, czyli do około 2 listopada.

Przypomnijmy, że Wiktor Medwedczuk od 24 września 1980 roku występował jako obrońca z urzędu w procesie ukraińskiego poety i dysydenta Wasyla Stusa, wbrew woli „oskarżonego”, który zrezygnował z adwokata. Już 2 października 1980 roku Wasyl Stus został skazany na 10 lat więzienia i 5 lat łagru  za „działalność i propagandę  antyradziecką”. Poeta nie został dopuszczony do wygłoszenia ostatniego słowa, a decyzja sądu została ogłoszona pod nieobecność „oskarżonego”.

W listopadzie 1980 roku Wasyl Stus trafił do łagru w obwodzie permskim, gdzie zmarł 4 września 1985 roku. Według oficjalnej wersji przyczyną śmierci były problemy z sercem. 

Archiwalne dokumentów pokazują, że  w trakcie rozprawy Wiktor Medwedczuk powiedział, iż „wszystkie zbrodnie Stusa zasługują na karę”, ale prosił, aby  sąd  uwzględnił, że Stus „wykonywał normy” w pracy i przeszedł poważną operację żołądka. Później Medwedczuk tłumaczył,  że rola adwokata w podobnych procesach w ZSRS była minimalna i on jako obrońca nie mógł uratować poety.

W niepodległej Ukrainie Wiktor Medwedczuk założył kancelarię adwokacką, która obsługiwała najbogatsze osoby w kraju. W roku 1998 został wybrany do parlamentu. W latach 2002-2005 stał na czele administracji prezydenta Leonida Kuczmy. Po  pomarańczowej rewolucji 2004 roku założył prorosyjską organizację „Ukraiński Wybór”. Po rewolucji godności 2013-2014 lat musiał na pewien czas opuścić Ukrainę. W 2019 roku wrócił do czynnej polityki zostawszy deputowanym ukraińskiego parlamentu z ramienia prorosyjskiej partii „Platforma Opozycyjna – Dla Życia”.  

Dodajmy, że Wiktor Medwedczuk jest kumem prezydenta Rosji Władimira Putina, który trzymał do chrztu jego córkę Darynę

Źródło: Zwierciadło Tygodnia, Ukraińska Prawda

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium