Macedonia Północna trenuje ukraińskich żołnierzy

25-11-23 Promocja 0 comment

Macedonia Północna zakończyła szkolenie pierwszej partii ukraińskich żołnierzy,  powiedziała minister obrony Slavjanka Petrovska we wtorek państwowemu nadawcy Macedońskiej Telewizji, dodając, że opóźniła udostępnienie tej informacji  ze względów bezpieczeństwa.

Szkolenie zostało przeprowadzone „w obiektach (…) należących do Armii Republiki Macedonii Północnej”, powiedziała minister.

Dodała, że Macedonia Północna, która przystąpiła do NATO w 2020 r., będzie kontynuować szkolenie ukraińskich żołnierzy przez cały rok 2024  i „tak długo, jak będzie to potrzebne”.

Petrovska nie ujawniła, jakiego rodzaju szkolenie przeszli żołnierze, ani ilu z nich przeszło lub przejdzie przez ten proces.

Macedonia Północna stała się drugim po Rumunii krajem bałkańskim, który zaoferował  do szkolenia ukraińskich żołnierzy bazy na własnym terytorium.

Rumunia oferowała korzystanie ze swoich baz od początku rosyjskiej inwazji, goszcząc przy tym instruktorów z innych krajów. W listopadzie tego roku otworzyła centrum szkoleniowe dla ukraińskich pilotów, którzy w przyszłości mają latać myśliwcami F-16.

W ubiegłym roku Chorwacja rozważała otwarcie swoich baz dla szkolenia ukraińskich sił lądowych, ale plan ten został zablokowany przez prezydenta  Zorana Milanovića.

Od początku wojny na Ukrainie Macedonia Północna wysłała Kijowowi dziesięć partii pomocy wojskowej  i jest uważana za jednego z większych dostawców sprzętu wśród sojuszników Ukrainy, biorąc pod uwagę jej wielkość i populację wynoszącą nieco poniżej 2 miliony.

Ten niewielki kraj, który obecnie uzupełnia zapasy zachodniego sprzętu, wysłał Ukrainie około 30 czołgów T 72 z czasów sowieckich, 12 śmigłowców szturmowych Mi 24 i cztery odrzutowce Su 25. Wszystkie one zostały zakupione od Ukrainy w 2001 roku.

Źródło:  Balkan Insight

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium