Młodzieżówka komunistyczna powiesiła kukłę Sołżenicyna na Muzeum Historii GUŁAGu

13-10-16 Promocja 0 comment

Aktywiści Rosyjskiego Komunistycznego Związku Młodzieży (RKZM) powiesili na drzwiach Muzeum Historii GUŁAGu w Moskwie kukłę Aleksandra Sołżenicyna. Przypięto do niej kartkę z wierszem, w którym w sposób obraźliwy scharakteryzowano rosyjskiego laureata literackiej Nagrody Nobla z 1970 r.

Dyrekcja muzeum zamierza złożyć pozew na policję z żądaniem ukarania winnych. W znalezieniu sprawców powinny pomóc nagrania z monitoringu.

Przedstawiciele RKZM z kolei oświadczyli, że zamierzają kontynuować podobne akcje. Organizacja ta protestuje przeciwko możliwości ogłoszenia  roku 2018 rokiem twórczości Sołżenicyna. Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wyraziło zamiar złożenia  w tej sprawie odpowiedniej propozycji w UNESCO.

W 2018 r. będzie obchodzona 100-rocznica urodzin pisarza, który opowiedział całemu światu o radzieckim systemie łagrów. W Moskwie i Riazaniu mają zostać otwarte muzea Sołżenicyna.

Aleksander Sołżenicyn był autorem wielu utworów opisujących komunistyczny system zniewolenia i terroru. Jako więzień GUŁAGu prowadził notatki z pobytu w sowieckich łagrach, które posłużyły jako podstawa do napisania głównego 3-tomowego dzieła jego życia Archipelag GUŁAG. Na początku lat 70-ch pozbawiono go obywatelstwa radzieckiego i wydalono  z kraju . Sołżenicyn przez ponad 20 lat przebywał na emigracji. Do Rosji wrócił w 1994 r. Zmarł w 2008 r. w wieku 89 lat.

GUŁAG (Gławnoje uprawlenije isprawitielno-trudowych łagieriej i kolonij, Główny Zarząd Poprawczych Obozów Pracy) – system obozów pracy przymusowej w Związku Radzieckim, w którym więźniami byli zarówno przestępcy kryminalni, jak i osoby uznawane za społecznie niepożądane lub politycznie podejrzane.

Źródło: newsru.com

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium